Studencie... wynajmuj z głową!

DI, Narcin Jańczuk Metrohouse, Marta Kosińska Szybko.pl
opublikowano: 12-09-2012, 12:55

Co roku około 2 mln studentów rozpoczyna rok akademicki. Wielu z nich po raz pierwszy stanie przed wyzwaniem poszukiwania lokum na wynajem. Jakie plusy a jakie minusy różnych sposobów poszukiwania lokum? Jak współpracować z pośrednikiem?

Internet
Zaletą Internetu jest bardzo szybki dostęp do wielu ofert wynajmu. W serwisach ogłoszeniowych można codziennie znaleźć kilka tysięcy ofert. Podstawową rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość ogłoszenia. Dobrze napisana oferta wynajmu to taka, która zawiera dobry opis mieszkania lub pokoju, zdjęcia nieruchomości i ma świeżą datę aktualizacji.

Data zamieszczenia oferty jest kluczową sprawą – im młodsza oferta, tym większe szanse na to, że nadal jest aktualna. W czasie przeszukiwania serwisów nieruchomości warto co kilka minut odświeżać stronę internetową i postarać się zadzwonić do właściciela, który zamieścił ogłoszenie kilka minut wcześniej. W opisie nieruchomości można także znaleźć wiele potrzebnych informacji – czy pokoje są przechodnie, ile pomieszczeń zawiera mieszkanie, jaki jest standard lokalu itp. Jeśli będziemy poszukiwać  ogłoszeń z wyczerpującym opisem, będziemy mieć pewność, że mieszkanie odpowiada naszym oczekiwaniom.

Warto również korzystać z takich narzędzi jak mapa czy wyszukiwanie zaawansowane, ponieważ ułatwiają eliminowanie ogłoszeń, które mogą nas w ogóle nie zainteresować. W przypadku, gdy nie znamy miasta poszukiwanie na mapie to najrozsądniejsze wyjście – od razu pozwala ocenić czy daną ofertę warto brać pod uwagę, jeśli nie chcemy spędzać godzin w autobusie czy tramwaju.

Znajomi
Zalety poszukiwania ofert przez znajomych są oczywiste – wiarygodne źródło informacji oraz pewność aktualności oferty. Informację o poszukiwaniu przez nas lokum na rok akademicki warto zamieścić na własnych profilach w portalach społecznościowych. Wtedy wiadomość dotrze do bliższych i dalszych znajomych, co zwiększy szansę na znalezienie mieszkania w krótkim czasie.

Jeśli znajomy zaoferuje nam wynajęcie pokoju w swoim mieszkaniu lub wspólny wynajem, nie podejmujmy pochopnych decyzji. Koleżanka lub kolega z klasy oraz znajomy, z którym spotykamy się na wspólną grę w siatkówkę, nie zawsze będzie dla nas odpowiednim współlokatorem. Warto najpierw obejrzeć mieszkanie lub pokój, sprawdzić, czy okolica jest dobrze skomunikowana a przede wszystkim szczegółowo uzgodnić warunki płatności i wspólnego dzielenia mieszkania.

Prasa i biura kwater
W przypadku ogłoszeń zamieszczanych w gazetach problemem będzie mała liczba informacji na temat mieszkania do wynajęcia – zazwyczaj ogranicza się do podania danych na temat liczby pokoi, powierzchni, lokalizacji i ceny. Najbardziej wartościowym źródłem ogłoszeń wynajmu w gazetach są lokalne periodyki.

Niewątpliwą zaletą biur kwater jest pewność, że ogłoszenia są aktualne i bezpośrednie. Mamy też pewność, że cieszą się mniejszą popularnością niż oferty z portali internetowych. Właściciele mieszkań zgłaszają się do biur kwater, ponieważ poszukują określonych lokatorów – są nastawieni na studentów i absolwentów. To daje nam pewność, iż współlokatorzy będą w podobnym wieku. Biura kwater są prowadzone przez samorządy studenckie. Warto zajrzeć na ich strony internetowe i zapoznać się z dostępnymi ofertami.

Czego wymagać od pośrednika?
Pośrednik powinien być postrzegany jako doradca, który zna dobrze uwarunkowania lokalnego rynku nieruchomości i jest gwarantem przeprowadzenia sprawnej i bezpiecznej transakcji. Od pośrednika należy wymagać przede wszystkim zachowania zasad starannego działania.
– Jego zadaniem jest wyszukanie i dostarczenie ofert nieruchomości spełniających warunki określone przez klienta, udział w prezentacji ofert oraz obsługa transakcji, m.in. skonstruowanie umowy najmu zabezpieczającej najpełniej interesy klienta - mówi Piotr Kerner, dyrektor regionalny w Metrohouse.
Oczywiście wszystkie prezentowane przez pośrednika oferty powinny być wcześniej zweryfikowane przez niego pod względem prawnym.

Jak wybrać pośrednika?
Są dwie główne zasady wyboru pośrednika. Pierwsza to rekomendacja.
– Student powinien poszukać w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych osób, które korzystały ze wsparcia pośrednika. Na pewno polecą nam kogoś godnego uwagi - mówi Marta Kosińska, ekspert z Szybko.pl.
Jeśli zaś nie uda się znaleźć osoby, która mogłaby zarekomendować konkretnego agenta, najlepiej jest korzystać z dużych biur działających na terenie całej Polski lub lokalnych firm, które działają rynku już od dłuższego czasu. Dzięki temu można ustrzec się pseudoagencji żerujących na braku rozeznania wśród studentów.

Jak wygląda umowa pośrednictwa?

Umowa pośrednictwa powinna być zawarta w formie pisemnej, opatrzona datą i miejscem jej podpisania. Oprócz  zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie wraz z podaniem numeru jego licencji zawodowej. W umowie pośrednik musi zamieścić oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. W umowie pośrednictwa w najmie nieruchomości należy określić zakres umowy, czyli ogólne określenie preferencji dotyczących poszukiwanych nieruchomości. W umowie pośrednik zobowiązuje się do dokonywania dla zamawiającego czynności zmierzających do zawarcia określonej umowy (np. najmu nieruchomości). Natomiast zamawiający zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi ustalonego w umowie wynagrodzenia.

Ile kosztuje usługa pośrednictwa?

W przypadku pomyślnej realizacji transakcji wynajmu pośrednik za swoją usługę zażąda jeden miesięczny czynsz wynajmu lub 50 proc. miesięcznego czynszu. Obecnie na rynku upowszechnia się standard pobierania prowizji tylko od jednej strony transakcji, czyli prowizję zapłaci tylko właściciel. Wynagrodzenie pośrednika jest płatne z reguły przy podpisaniu umowy wynajmu. Dowodem realizacji usługi jest wystawiona faktura VAT za usługi pośrednictwa. W żadnym wypadku nie należy płacić za same przekazanie adresów mieszkań do wynajmu.

Jak nie paść ofiarą pseudoagencji nieruchomości?

Przy współpracy z agencjami warto poświęcić nieco czasu na rozeznanie w lokalnym środowisku pośredników. Nie warto odpowiadać na ogłoszenia, które już na wstępnie sugerują niezwykle niską cenę wynajmu. Cześć z nich to ogłoszenia-wabiki. W rzeczywistości okazuje się, że taka oferta nie istnieje lub jej cena jest zupełnie inna. Oszust podający się za pośrednika pobierze za samo przekazanie adresu 200 lub 300 zł. Już sama propozycja takiej transakcji powinna spotkać się ze stanowczą odmową. Warto też upewnić się jak długo działa agencja oraz sprawdzić jej wiarygodność w lokalnym stowarzyszeniu pośredników.

Oglądanie mieszkania
Na oglądanie mieszkania warto przyjść dziesięć minut wcześniej, przed umówioną godziną spotkania z właścicielem. Jeśli w lokalu są już inni lokatorzy, będziemy mieć okazję porozmawiać z nimi sam na sam. Obejrzyjmy mieszkanie i dyskretnie zapytajmy o to, jak układa się współpraca z właścicielem, czy problemem są noclegi znajomych itp. Pozwoli to na poznanie układów pomiędzy właścicielem mieszkania i lokatorami. Warto również rozejrzeć się po okolicy, porozmawiać z sąsiadami czy gospodarzem domu. W ten sposób ocenimy okolicę.

W trakcie oglądania mieszkania sprawdźmy jakość mebli, zapytajmy o wyposażenie pokoi, kuchni, dostępność Internetu. W miarę możliwości sprawdźmy czy pralka, lodówka i inne sprzęty są sprawne. Warto dowiedzieć się ile jeszcze osób jest umówionych na oglądanie mieszkania i do kiedy powinniśmy dać odpowiedź, czy jesteśmy zainteresowani wynajęciem tego lokum. Nie musimy przecież decydować się na wynajęcie mieszkania już w trakcie jego oglądania. Ustalmy datę odpowiedzi na konkretny dzień. Jeśli obie strony będą zainteresowane wynajmem, umówmy się na podpisanie umowy i ustalmy, kiedy będzie można się wprowadzić.

Październik coraz bliżej i wielu studentów poszukuje lokum na nowy rok akademicki.
Październik coraz bliżej i wielu studentów poszukuje lokum na nowy rok akademicki.
None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Narcin Jańczuk Metrohouse, Marta Kosińska Szybko.pl

Polecane