Studencka rakieta z AGH pomyślnie przeszła test

Barbara Warpechowska
opublikowano: 14-04-2016, 22:00

Na poligonie w Drawsku Pomorskim studenci z zespołu AGH Space Systems przetestowali rakietę stworzoną w krakowskiej Akademii.

Pierwsza eksperymentalna rakieta dotarła do założonego pułapu tysiąca metrów, po czym bezpiecznie opadła na spadochronie. Lot był w pełni zautomatyzowany i przez cały czas udało się utrzymać komunikację ze zdalną stacją naziemną. Rakieta stworzona przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) ma umożliwić przeprowadzanie różnorodnych eksperymentów w przestrzeni kosmicznej. Przez ostatnie osiem miesięcy 20 osobom z AGH udało się stworzyć kompletny system zintegrowany ze stacją naziemną.Główną zaletą rakiety jest jej niska waga — 4,5 kg — którą udało się uzyskać dzięki użyciu odpowiednio dobranych materiałów (m.in. kevlaru i włókna szklanego). Testowa rakieta BETA wyposażona jest w specjalny moduł, którzy może zostać dostosowany do różnej wielkości ładunków. Istotnym elementem konstrukcji jest również uniwersalny system mocowania umożliwiający umieszczenie skomplikowanych urządzeń do przeprowadzania badań i eksperymentów naukowych. Dwumetrowa rakieta w kolejnych startach może wznieść się na wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Jak podkreślają studenci, start rakiety jest dla nich zwieńczeniem wielomiesięcznej intensywnej pracy i powrotem do historii pierwszych polskich rakiet, zapoczątkowanej na AGH 50 lat temu przez pioniera polskiej astronautyki prof. Jacka Walczewskiego. W ubiegłym roku studenci AGH odnieśli sukces w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodach akademickich technologii satelitarnych. W rozgrywanym w Teksasie CanSat Competition AGH Space Systems pokonał 59 zespołów z całego świata i zajął pierwsze miejsce. W wyniesieniu sondy pomagała wówczas konstrukcja autorstwa Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Start rakiety odbył się w ubiegłym tygodniu podczas ogólnopolskiego wydarzenia „Loty Rakiet Eksperymentalnych” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

ARC

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane