Czytasz dzięki

Student medycyny potrenuje na symulatorze

opublikowano: 09-04-2018, 09:31
aktualizacja: 09-04-2018, 09:35

Nowoczesna edukacja medyczna wchodzi do świata innowacji. Nie jest to jednak błyskawiczny proces, bo wiąże się z przełamywaniem barier technologicznych, ale też administracyjnych w obrębie uczelni i szpitali.

“Jeżeli lekarz pomaga tysiącom pacjentów, a naukowiec może pomóc tysiącom lekarzy, to prowadzenie badań medycznych staje się dla naukowca jeszcze bardziej satysfakcjonujące” - takim mottem swoją pracę zawodową podsumowuje prof. Wiesław Nowiński, obecnie dyrektor Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wcześniej związany z uczelniami zagranicznymi, m.in. w Singapurze. Na jego koncie jest ponad 100 patentów przyznanych np. za trójwymiarowe atlasy mózgu, nagradzane ok. 20 wyróżnieniami. Służą jako przewodnik dla lekarzy i studentów medycyny. A obecnie tego typu nowoczesne technologie coraz częściej trafiają do klinik i na uczelnie, ułatwiając proces kształcenia w sektorze opieki zdrowotnej. Do nowinek, w tym wirtualnych wizualizacji i symulacji, powoli zaczyna przekonywać się również polskie środowisko medyczne. Powoduje to, że na rynku, obok technologicznych gigantów, wyrastają również małe firmy, tworzące nowe, innowacyjne systemy.

Technologiczne pomoce szkoleniowe

Mateusz Juszczak, prezes Laparo zaznacza, że produkty jego firmy nabywców znalazły już w 60 krajach. Spółka założona pod koniec 2015 r. projektuje i produkuje urządzenia do symulacji medycznej oraz narzędzia umożliwiające wykonanie profesjonalnego treningu laparoskopowego. Natomiast wyniki prac B+R w zakresie telemedycyny komercjalizuje obecnie medVC (jeden z laureatów ubiegłorocznego konkursu ImPuls do Biznesu, organizowanego przez “Puls Biznesu” i fundusz VRP). Poznański spin-off opracował platformę do transmisji audiowizualnej z sal operacyjnych. Umożliwia ona zdalną komunikację między lekarzami i konsultacje na odległość w czasie rzeczywistym (zapewnia kontakt między salą operacyjną a gabinetem lekarskim czy salą konferencyjną). System pozwala również na przesyłanie obrazów z mikroskopów czy endoskopów i może być pomocny np. podczas skomplikowanych operacji, wymagających błyskawicznego wsparcia specjalistów z zewnątrz. 

- System najczęściej wykorzystywany jest jako element zajęć dla studentów, umożliwiając im zdalne uczestnictwo np. w zabiegach chirurgicznych w ramach sesji transmitowanych na żywo - wyjaśnił Piotr Pawałowski, przedstawiciel medVC podczas prezentacji na konferencji “Nowoczesna edukacja medyczna w Polsce - czas najwyższy”, organizowanej przez MEDtube, firmę tworzącą i gromadzącą na własnej platformie internetowej filmy z operacji, zabiegów czy transmisje na żywo z sal operacyjnych oraz udostępniającą je użytkownikom w celach szkoleniowych.

Świat zza okularów VR

“Podglądanie” profesjonalistów w pracy może ułatwić również wirtualna rzeczywistość, co w swojej technologicznej i biznesowej działalności wykorzystuje kolejna firma - Bivrost, produkująca systemy do nagrywania wideo w formacie 360 stopni i rozwiązania do ich streamingu na żywo, które zastosowanie znajdują w branżach medycznej, filmowej lub reklamowej. 

- W XXI wieku będziemy tworzyć i udostępniać nowe sposoby dzielenia się doświadczeniami, także w edukacji. Obecnie nauczyciel ma w tym zakresie ograniczone możliwości, ale pomocna dla niego może się okazać wirtualna rzeczywistość - twierdzi Paweł Surgiel prezes Bivrost. 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne będą coraz częściej wprowadzane do systemów edukacyjnych, ponieważ są w stanie zdalnie wprowadzić przyszłych lekarzy do praktycznych tajników zawodu i w łatwy sposób pokazać to, do czego dostęp bywa obecnie wciąż ograniczony. Nie oznacza to jednak braku barier do pokonania: z jednej strony technologicznych po stronie konstruktorów nowych systemów, z drugiej - administracyjnych i finansowych po stronie sektora medycznego i uniwersytetów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane