Sukces, porażka

JAZ
29-05-2013, 00:00

Plus, minus

Sukces

Jeśli EXPO istnieje — to trzeba jechać

Ś wiatowa Wystawa EXPO 2015 w Mediolanie nagle stała się przedmiotem ostrego sporu polityczno-biznesowego w Polsce: jechać czy nie jechać. W ostatnich piętnastu latach miałem okazję dokładnie zwiedzić ogromne wystawy uniwersalne w Hanowerze 2000, Aichi 2005 (to w Japonii) oraz Szanghaju 2010, a także mniejsze tematyczne w Lizbonie 1998 i Saragossie 2008. Moja zobiektywizowana plusowo-minusowa diagnoza brzmi: wystawy EXPO generalnie powinny odejść do archiwum razem z XX wiekiem, czyli zakończyć się na Hanowerze. To zużyty produkt XIX-wieczny, sprzed wynalezienia radia, nie mówiąc już o telewizji, satelitach, internecie itp. Ale skoro paryskie BIE (Bureau International des Expositions) doskonale funkcjonuje, wciąż przystępują nowe państwa, a o organizację EXPO walczą potęgi — widocznie komuś do czegoś są one na naszym globie wciąż potrzebne. Nagłaśniając koszty udziału, można przecież tak samo strywializować i posłać do kosza igrzyska olimpijskie. Dlatego do nieodległego Mediolanu, gdzie ważnym tematem uniwersalnej wystawy będzie żywność, Polska powinna bezwzględnie i bezdyskusyjnie jechać, oczywiście bez przepychu. I oczywiście odnieść tam mierzalny potem biznesowo sukces, do czego tekstem z takim właśnie nadtytułem zachęcamy.

Porażka

Zbyt wiele chciejstwa, za mało realiów

Na miesiąc przed wejściem w życie we wszystkich gminach nakazanego ustawą powszechnego systemu odbioru śmieci trudno pisać o tym inaczej niż pod hasłem — porażka. Jeśli czytelnik tego tekstu wie, jaka firma, za ile i według jakiego harmonogramu będzie od 1 lipca odbierała jego odpady, to należy do nielicznej grupy szczęśliwców. Ustawa napisana i uchwalona zza biurka zawiera wiele pułapek, które jeszcze pogłębiły nieprzemyślanymi często uchwałami władze gmin. Dlatego bardzo naiwna jest nadzieja, że po jej wejściu w życie wszystkie odpady bytowe Polaków trafią do zorganizowanego systemu, a lasy i przydrożne rowy wreszcie uwolnią się od śmieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Sukces, porażka