Summers: aby inflacja spadła stopa w USA musi wynosić ponad 4,3 proc.

opublikowano: 16-09-2022, 12:56
aktualizacja: 16-09-2022, 12:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Były amerykański sekretarz skarbu Lawrence Summers uważa, że Fed będzie musiał podwyższyć główną stopę powyżej 4,3 proc. aby przejąć kontrolę nad inflacją, informuje Bloomberg.

Summers przypomniał, że rynki finansowe, które jakiś czas temu spodziewały się wzrostu głównej stopy w USA do 3,0 proc., obecnie oczekują, że sięgnie ona 4,3 proc.

- Moja opinia jest taka, że jeśli chcą bezpiecznie kontrolować inflację, muszą podwyższyć ją powyżej tej wielkości. Ale to nie jest decyzja, którą muszą teraz podejmować – powiedział.

Lawrence Summers, fot. Bloomberg
Lawrence Summers, fot. Bloomberg

Summers powiedział, że gdyby miał wybierać na zbliżającym się wrześniowym posiedzeniu Fed między podwyżką o 50 pkt. bazowych i 100 pkt. bazowych, wybrałby agresywniejszy wzrost aby wzmocnić wiarygodność banku centralnego.

- Jasne jest, że podwyżka o 75 pkt. bazowych, czyli tyle, ile Fed sygnalizował, jest lepsze niż podwyżka tylko o 50 pkt. bazowych. Jestem pewny, że będą nadal podwyższać stopy – powiedział Summers.

Obecnie główna stopa Fed wynosi 2,25-2,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane