Superfund: Pięknie spadamy

Superfund
28-10-2009, 19:55

Dzisiaj bez większych niespodzianek, WIG20 rozpoczął i zakończył notowania na umiarkowanym minusie. Zmiana w dynamice nastąpiła wyłącznie po podaniu danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, kiedy to krajowy indeks zanurkował po raz kolejny. Ostatecznie kończymy dzień na  poziomie – 2,44 proc. Prawdziwą (anty)gwiazdą dzisiejszej sesji była TP SA, która staniała o  5,43 proc przy wysokich obrotach – inwestorzy dość surowo odebrali wyniki spółki za trzeci kwartał 2009.

Dzisiejsza sesja na rynku akcji w USA jest już czwartą „czerwoną” sesją z rzędu, zdecydowanie nie jest to dobry sygnał dla posiadaczy długich pozycji w akcjach. Coraz częściej są głosy wyrażające obawy związane z końcem planu stymulacyjnego w wielu krajach. Agencja Bloomberg, w oparciu o dane MFW, szacuje, iż od początku kryzysu finansowego banki centralne na całym świecie wpompowały w gospodarki kapitał warty 12 billionów USD. Dzisiaj po raz pierwszy od początku kryzysu słyszymy o krokach zmierzających ku ograniczeniu podaży pieniądza w niektórych krajach. Norwegia dzisiaj podniosła stopę referencyjną, a bank centralny Chin wprowadził ograniczenie na udzielenie pożyczek gospodarstwom domowym. Powstaje pytanie, czy gospodarka światowa jest już wystarczająco zdrowa, by o własnych silach wychodzić z kryzysu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z tego powodu, w sytuacji rosnącej niepewności inwestorzy, którzy rozważają realizację kilkumiesięcznych zysków na akcjach, podejmują najbardziej logiczną decyzję wybierając strategię „take profit”.

Analizując wykres indeksu S&P500 z punktu widzenia analizy technicznej, można by było wysnuć przypuszczenie, że o ile rynki akcji miałyby w dalszym ciągu tracić – najbliższym poziomem wsparcia dla rynku amerykańskiego byłby odczyt znajdujący się o około 5, 20 % poniżej obecnych notowań. Nie jest to pocieszającą informacją dla WIG20, gdyż polski parkiet historycznie ma wyższą korelację do spadków giełd zachodnich niż do wzrostów.

W dniu dzisiejszym złoty odnotował spadek w stosunku do EUR o ponad 6 groszy, kończąc dzień na poziomie 4,2765 EUR/PLN. Waluty krajów wschodzących są obecnie masowo wyprzedawane przez graczy na rynkach FOREXu, którzy zamykają pozycję długie w reakcji na umocnienie się dolara.

Jerzy Nikorowski

Superfund

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Superfund

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Superfund: Pięknie spadamy