Superfund TFI: Inwestorzy są zdezorientowani

Jerzy Nikorowski
10-07-2009, 08:26

Inwestorzy na parkiecie zachowują się coraz bardziej chaotycznie. Wzrosty ceny przeplatają się ze spadkami, a wszystko to ma umiarkowany związek z wydarzeniami w otoczeniu giełd. Obroty są niskie, co  oznacza, że duża część inwestorów postanowiła nie bawić się w tę ruletkę i  przyjęła postawę wyczekującą.

Po czwartkowej - minimalnie wzrostowej - sesji wiemy o stanie rynku dokładnie tyle samo, co przed nią. WIG20 tym razem wzrósł o 0,7 proc., nieco oddalając się od niebezpiecznej granicy 1800 pkt., której ostatnio kurczowo się trzymał. Ale to oczywiście nic nie znaczy; w dalszym ciągu pojedynek o losy koniunktury jest nierozstrzygnięty.

Rozstrzygnąć go nie pomogli inwestorzy w USA. Na amerykańskich parkietach w czwartkowy wieczór mieliśmy minimalne wzrosty cen, ale one też niewiele mówią. Rynek zignorował nieco lepsze od oczekiwań wyniki finansowe za drugi kwartał, które ogłosił aluminiowy koncern Alcoa. To pierwsza duża spółka w Ameryce, która podała raport kwartalny. Nie wyrwał on inwestorów z marazmu. Wciąż więc czekamy.

Niestety, nie można mówić, by na warszawskim parkiecie wzmacniał się obóz byków, więc wciąż trzeba mieć wiele dobrej woli, by spodziewać się jakiejś wyraźniejszej akcji zaczepnej kupujących. Szczytem szczęścia wciąż pozostaje utrzymanie status quo i liczenie na cud. Tym cudem mogą być albo dobre wyniki finansowe amerykańskich spółek, albo jakieś ponadprzeciętnie dobre dane makro.

Jerzy Nikorowski
Autor jest analitykiem i zarządzającym funduszami Superfund TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Nikorowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Superfund TFI: Inwestorzy są zdezorientowani