Surowcowa misja do Australii

Magda Graniszewska
opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Famur poszuka na Antypodach lokalnego partnera, JSW podpisze kilka porozumień, a Węglokoks obejrzy największy na świecie port węglowy.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Australii, zaplanowana na 18-25 sierpnia, będzie mieć aspekt m.in. biznesowy. Spotkania gospodarcze ruszą 21 sierpnia i wtedy do głowy państwa dołączą m.in. ministrowie i przedstawiciele firm.

— Polska Agencja Inwestycji i Handlu [PAIH — red.] prowadzi rekrutację polskich firm. Skupiamy się na sektorze energii i zasobów naturalnych — podaje Aleksandra Łuczak-Brydak z biura prasowego PAIH, która jest organizatorem misji biznesowej.

„Spodziewamy się ponad 100 uczestników Polsko- Australijskiego Forum Innowacyjnych Technologii z sektora Energetyki i Zasobów Naturalnych. Prezentacje przedstawią szefowie największych polskich firm gazowych i górniczych” — przekazuje Austrade, biuro handlowe ambasady Australii, które współpracuje z PAIH przy organizacji wizyty.

JSW stawia na innowacje

Na antypody wybierze się z prezydentem m.in. Tadeusz Kościński, wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii, a także Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo.

„Ministerstwo Energii będzie towarzyszyć delegacji prezydenta wyłącznie 21 sierpnia w Sydney, gdzie odbędzie się forum” — informuje biuro prasowe resortu.

W programie jest też m.in. wizyta w największym porcie węglowym na świecie oraz spotkanie w Newcastle Institute for Energy and Resources (NIER), gdzie funkcjonuje jedyny na świecie system wentylacji metanu w kopalniach podziemnych.

„Zostanie też podpisane porozumienie trójstronne pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową, JSW Innowacje oraz CSIRO [Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych — red.]” — podaje biuro prasowe ME.

Jastrzębska Spółka Węglowa zaznacza, że porozumień będzie nawet więcej.

„Z instytutem badawczym CSIRO zawarte zostanie porozumienie badawczo-rozwojowe, z firmą Palaris — dotyczące wdrożenia systemu obudowy kotwowej w kopalni Pniówek, z firmą ADS — dotyczące wierceń kierunkowych, a z firmą Sedgman — dotyczące audytu przeróbki mechanicznej węgla” — precyzuje JSW.

Famur bada rynek

Udało nam się ustalić, że w delegacji znajdzie się jeszcze przedstawiciel państwowego Węglokoksu, czyli firmy zajmującej się eksportem krajowego węgla. Zainteresowany będzie głównie oglądaniem portu węglowego, zwłaszcza pod kątem rozwiązań logistycznych. Mają też być menedżer z PGNiG, czyli gazowego koncernu od kilku lat badającego możliwość wykorzystania metanu z kopalni, i przedstawiciele Polskiego LNG. Spośród biznesu prywatnego w delegacji znajdą się przedstawiciele Famuru, kontrolowanego przez Tomasza Domogałę producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa.

— Australia, podobnie jak USA czy Kanada, to rynek, gdzie branża górnicza jest już mocno rozwinięta, ale zdominowana przez naszych największych konkurentów. Obecnie, gdy prace nad strategią grupy Famur dobiegają końca, analizujemy i identyfikujemy potencjalnych partnerów oraz przygotowujemy plan działań dostosowanych do specyfiki tego rynku — mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Liczy, że udział w szczycie energetycznym Polska — Australia da okazję do rozmów o współpracy

— Musimy znaleźć lokalnego partnera, który zapewni nam zaplecze serwisowe. Klienci mają tam bowiem bardzo wysokie wymagania dotyczące bieżącej obsługi maszyn i urządzeń — podkreśla Mirosław Bendzera.

Balamara i Prairie zostają

Górniczy profil prezydenckiej misji nie skusił dwóch australijskich inwestorów węglowych obecnych w Polsce. Prairie Mining, notowana na warszawskiej giełdzie, ma koncesje poszukiwawcze na Lubelszczyźnie i na południu, koło złóż JSW. Balamara natomiast złożyła w lipcu wniosek o koncesję wydobywczą, by móc reaktywować kopalnię Nowa Ruda, też nieopodal JSW.

Żadna z nich nie zdecydowała się na udział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy