Światowa mapa cen paliw

Polak na paliwo wydaje 2,03 proc. swoich dochodów, mniej więcej tyle, ile Irlandczyk, Australijczyk czy Rosjanin — wynika z rankingu Bloomberg Gas Price. Dużo? Nie narzekajmy.

Grek na benzynę przeznacza co 20. zarobione euro, a mieszkaniec RPA 4 proc. dochodów. Z nowych państw Unii Europejskiej paliwo ma większy udział w budżetach Słoweńców, Estończyków, Bułgarów, Węgrów, Czechów i Łotyszy. Oczywiście mogłoby być lepiej. Na przykład tak jak w Wenezueli, gdzie prezydent Hugo Chavez dba o zadowolenie wyborców, którzy na paliwo przeznaczają niespełna promil dochodów, czy w Hongkongu, gdzie metro, tramwaje i łodzie skutecznie zastępują samochody.

Kontynentalni liderzy

Jak analitycy doszli do powyższych wyliczeń? Zaczęli oczywiście od ceny benzyny. I tu pierwsze zaskoczenie. Liderem, i to od lat, jest Turcja (równowartość 8,2 zł za litr), która wyprzedza tradycyjnie drogie Norwegię i Holandię. Co ciekawe, za nimi w zestawieniu są walczące z kryzysem Włochy, Portugalia i Grecja. Na tureckie paliwo nałożone są stosunkowo wysokie podatki, a konkurencja w sektorze dystrybucji też pozostawia wiele do życzenia. Paliwo najtańsze jest natomiast tam, gdzie jest go pod dostatkiem. Kontynentalnymi liderami są więc Wenezuela, Arabia Saudyjska, Egipt, Meksyk i Rosja. W Caracas benzyna jest znacznie tańsza niż woda — 5 groszy za litr. Polska znajduje się w połowie stawki 60 przebadanych państw. Między Bułgarią a Rumunią. Niestety, znajdujemy się dużo wyżej, jeśli uwzględnić relację ceny do pensji. W tym rankingu mamy 15. miejsce, a liderują mu Pakistan, Indie, Filipiny, Nigeria i Bułgaria.

Cena ropy i dochody mieszkańców wpływają na kolejny badany element — ilość zużywanego paliwa. Jednak duże znaczenie mają także rozmiary kraju, gęstość sieci drogowej czy specyfika transportu. Ostatecznie, okazuje się, że najwięcej benzyny zużywają mieszkańcy USA i Kanady. Przeciętny Amerykanin konsumuje 4,62 litra bezołowiowej dziennie. Przeciętny Polak — 0,4 litra. W Europie mniej od nas wyjeżdżają jedynie Bułgarzy, Litwini i Rumuni. Nic dziwnego zatem, że to nie nad Wisłą powstał kultowy „Easy Rider”.

Bloomberg Gas Price Ranking

Zestawienie sporządzono na podstawie styczniowych cen najtatszej dostępnej w danym kraju benzyny bezołowiowej. Uwzględniono tylko państwa, w których dzienny dochód na mieszkańca przekracza 3,5 USD. Dane o dochodach zaczerpnięto z projekcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego na ten rok. Konsumpcja paliw uwzględnia dane za 2010 r. Na potrzeby tekstu przeliczyliśmy galony na litry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane