Świdnica połączyła unijne wsparcie z PPP

  • Tadeusz Markiewicz
13-06-2014, 00:00

Termomodernizacja? Tak, ale róbmy ją z głową. Czyli w formule 3P — mówią samorządowcy.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szuka wzorca z Sevres dla przedsięwzięć z sektora efektywności energetycznej, które mają być zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na zwycięzców czeka nagroda w postaci wsparcia doradczego dla projektu. Końcowym efektem prac ma być opracowanie wzorcowej dokumentacji, która będzie mogła być zrealizowana w innych samorządach. Resort podkreśla znaczenie projektów hybrydowych w PPP, czyli z udziałem unijnego wsparcia. Tymczasem takie przedsięwzięcie już wchodzi w fazę realizacji. Przetestuje je Świdnica, nieduża gmina w woj. lubuskim, licząca 6 tys. mieszkańców.

— Mamy dwa stare poniemieckie budynki edukacyjne oraz peerelowski z przełomu lat 70. i 80. Chcieliśmy je poddać termomodernizacji. Zastanawialiśmy się nad sposobem realizacji tej inwestycji. Przeanalizowaliśmy kilka wariantów: gdy nic nie robimy, gdy realizujemy inwestycje z własnego budżetu, gdy sięgamy po pieniądze unijne oraz gdy wykorzystujemy PPP. Najkorzystniejszym wariantem było związanie tych dwóch ostatnich opcji — mówi Arisa Jaz, zastępczyni wójta Świdnicy.

Podkreśla, że część samorządów samodzielnie realizuje inwestycje termomodernizacyjne, ale nie osiąga efektów ekologicznych.

— Mówiąc obrazowo — zamiast oszczędności energetycznych mamy regularne wietrzenie klas, w których po wykonaniu prac remontowych temperatura jest zbyt wysoka. Doszliśmy do wniosku, że termomodernizację musimy połączyć z zarządzaniem energetycznym. Do tego potrzebowaliśmy partnera, który wniósłby swoje know-how — tłumaczy Arisa Jaz.

Droga do świdnickiego PPP nie była usłana różami. Dopiero za trzecim razem udało się wyłonić prywatnego partnera — Siemensa. Samorząd przyznaje, że część winy leży po jego stronie. W pierwszych postępowaniach chciał objąć zakresem termomodernizacji zbyt wiele obiektów.

— Okazało się też, że część oferentów nie orientowała się w tym, co jest naszym celem. Tylko dwaj wiedzieli, o co nam chodzi. Niestety, firmy regionalne nie są jeszcze gotowe do takich inwestycji — mówi Arisa Jaz.

Ostatecznie za wykonanie prac i dziesięcioletnie zarządzanie energią weźmie się Siemens. Jego zadaniem będzie termomodernizacja trzech budynków edukacyjnych i jednego administracyjnego. Wprowadzi też elektroniczny system zarządzania energią. Prace mają być zakończone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, w szkołach — przed pierwszym dzwonkiem.

— Koszty inwestycji wyniosą 4,6 mln zł. Z regionalnego programu operacyjnego mamy 1,3 mln zł. Wydatki inwestycyjne, które nie są zakwalifikowane do dofinansowania, wynoszą 2,3 mln zł. Wreszcie koszty zarządzania i finansowania to w sumie 1 mln zł. Policzyliśmy, że nie będzie to koszt wyższy niż w przypadku kredytu bankowego. Proszę pamiętać, że oprócz zakupu konkretnych rozwiązań zyskujemy też partnera z wiedzą — wylicza Arisa Jaz. Koszty PPP, czyli opłata za dostępność, to wydatek samorządu.

— To obciąża budżet, ale się opłaci — zaręcza Arisa Jaz. Ważne jest to, że część majątkowa opłaty za dostępność nie wchodzi w dług, czyli jest neutralne dla nowego wskaźnika zadłużenia samorządu. To zasługa odpowiedniej alokacji rodzajow ryzyka budowy i dostępności. Gdyby nie to, całość opłaty za dostępność (majątkowa i bieżąca) zostałaby wliczona do zadłużenia gminy. Wówczas PPP mocno straciłoby na atrakcyjności.

 

OKIEM EKSPERTA: Więcej punktów dzięki PPP
AGNIESZKA KWIATKOWSKA-MURZYN, Pracownia Inżynierska Analiz Wykonalności Inwestycji „Euro–Project”

Konkurencja o dotację w zakresie efektywności energetycznej jest zwykle bardzo duża, co nie zmieni się w nadchodzącej perspektywie UE. Możliwość łączenia partnerstwa publiczno-prywatnego z unijną dotacją powinna więc skłaniać samorządy do otwierania się na tę formułę. Realizacja przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w formule PPP zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania. Projekt może uzyskać punkty za innowacyjność, a ponadto zaangażowanie partnera w proces formowania ostatecznego zakresu przedsięwzięcia pozwala wygenerować rozwiązania najbardziej efektywne energetycznie, które są zawsze wyżej punktowane.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Świdnica połączyła unijne wsparcie z PPP