Świeboda: Decyzja Słowacji może być korzystna dla UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-07-2005, 20:27

Dyrektor Departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda uważa, że decyzja Słowacji o zawieszeniu ratyfikacji unijnej konstytucji może się okazać korzystna dla publicznej debaty na temat Unii Europejskiej w regionie.

Dyrektor Departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda uważa, że decyzja Słowacji o zawieszeniu ratyfikacji unijnej konstytucji może się okazać korzystna dla publicznej debaty na temat Unii Europejskiej w regionie.

    Słowacki Trybunał Konstytucyjny zawiesił w czwartek procedurę ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej, zaakceptowaną dwa miesiące wcześniej przez parlament.Przychylił się tym samym do wniosków obywateli, by o przyjęciu unijnej konstytucji zadecydowało referendum.

    Świeboda przyznał, że jest to precedens, ale podkreślił, że  to wewnętrzne procedury, odrębne w każdym z państw członkowskich, decydują o możliwościach działania. "Ewidentnie w słowackich kalkulacjach referendum powinno być przewidziane na wcześniejszym etapie, skoro taką decyzję podjął teraz Trybunał Konstytucyjny" - powiedział w piątek PAP.

    Zwrócił przy tym uwagę, że w trzech z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej najprawdopodobniej będą przeprowadzone referenda (Polska, Czechy i Słowacja-PAP). "O ile wszystko pozostanie aktualne" - zastrzegł.

    "I wszystkie trzy będą niewątpliwie dużym wyzwaniem. To tworzy bardzo ciekawy kontekst, który może być korzyścią dla debaty publicznej w regionie na temat UE" - dodał. Ponieważ - jak wyjaśnił - w takiej sytuacji jest "prawdopodobieństwo i szansa" na wspólną debatę.

    Dyrektor Departamentu UE w MSZ poinformował, że Portugalia i Irlandia "nie wykluczają" referendum przeprowadzanego tego samego dnia, a ich oferta  byłaby otwarta na wszystkie państwa, w których są planowane referenda.

    "Wówczas warto byłoby się zastanowić, czy państwa Grupy Wyszehradzkiej nie mogłyby również tego samego dnia wypowiedzieć się w sprawie Traktatu Konstytucyjnego" - powiedział Świeboda zastrzegając, że na razie jest za wcześnie, by "myśleć o perspektywie referendum".

    Dyrektor podkreślił jednak, że warunkiem ponownego podjęcia debaty konstytucyjnej jest decyzja Francji i Holandii w sprawie dalszych losów ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego w tych krajach. "To dla wielu partnerów, w tym dla Polski, będzie bardzo ważny czynnik, decydujący w zasadzie o perspektywach referendum" - powiedział.

    "Gdyby, hipotetycznie, ze strony Francji i Holandii był sygnał zachęcający do podjęcia procesu ratyfikacji, to takie wspólne referendum w kilku państwach członkowskich, wspólne referendum w trzech z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej, miałoby symboliczne znaczenie w kontekście umacniania tożsamości Europy Środkowej w UE" - ocenił Świeboda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu