Świetny styczeń OFE

opublikowano: 05-02-2019, 22:00

Aktywa zarządzane przez OFE ponownie przekraczają 160 mld zł. Według Analiz Online na koniec stycznia wynosiły 162,3 mld zł.

W miesiąc urosły o 4,9 mld zł, czyli 3,1 proc. Wzrostowi aktywów OFE nie przeszkodził tzw. suwak, w ramach którego ZUS otrzymał 0,6 mld zł. To efekt globalnego — ale i lokalnego — odbicia na giełdach. Średnia stopa zwrotu OFE w styczniu wyniosła 3,4 proc. Najlepszy fundusz — PZU Złota Jesień — zarobił 4 proc. To jednak tylko obraz ostatniego miesiąca. Po bardzo trudnym 2018 r. średnia 12-miesięczna jest na minusie o 9,4 proc., co jest efektem bardzo trudnego roku dla polskiego rynku akcji. Analizy Online przypominają, że GPW ciążyły zarówno sprawy lokalne (afera GetBacku, odpływy z funduszy inwestycyjnych), ale również sytuacja na globalnych rynkach (wojna handlowa, restrykcyjna polityka monetarna Fed). Według nich, wyniki inwestycyjne funduszy takich jak OFE, a więc de facto funduszy akcji, powinno się rozpatrywać w co najmniej kilkuletnim okresie. A ten wygląda już znacznie korzystniej. W perspektywie 36-miesięcznej średnia stopa zwrotu OFE to 28,4 proc., a za 10 lat: 79,8 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu