Świńskie łamanie eurosolidarności

Paryż dogadał się już z Moskwą, ale my też możemy na tym skorzystać — uważa resort rolnictwa.

Francuzi porozumieli się z Rosjanami w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów i tłuszczu wieprzowego. Marek Sawicki, minister rolnictwa, przyznaje, że w Europie jest ciche przyzwolenie na dwustronne rozmowy z naszym wschodnim sąsiadem.

— O ewentualnym porozumieniu z Rosją w sprawie embarga będziemy rozmawiali w Brukseli 26 stycznia na najbliższej radzie ministrów rolnictwa i rybołówstwa UE — mówi Marek Sawicki.

Jego zdaniem, obecne porozumienie Francji z Rosją to zły sygnał, a Moskwa jest mistrzem w rozmontowywaniu solidaryzmu europejskiego. Przyznaje jednak, że francusko-rosyjskie porozumienie jest też szansą dla Polski. Jeśli inne kraje unijne sprzedadzą produkty do Rosji, to my będziemy w stanie więcej sprzedać w państwach Wspólnoty. W 2013 r. około 76-77 proc. towarów trafiło do UE, a w zeszłym — 80 proc. — Jeśli na tym rynku pojawi się jakakolwiek nisza, skorzystamy z niej — uważa Marek Sawicki.

Enrico Brivio, rzecznik Komisji Europejskiej (KE) ds. bezpieczeństwa żywności, poinformował, że po rozmowach przedstawicieli KE i rosyjskich służb weterynaryjnych pojawiła się możliwość eksportu wieprzowiny do Rosji, ale potrzebne są jeszcze prace nad szczegółami tych uzgodnień. Według unijnych źródeł, KE dąży do rozwiązania, które obejmowałoby całą UE, a nie tylko niektóre kraje.

Rosjanie mają uzależniać zniesienie zakazu niektórych produktów wieprzowych m.in. od odpowiedniego poziomu inspekcji w zakładach mięsnych w UE. Moskwa zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na Litwie. Przypadki ASF u dzików wystąpiły również u nas. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska, PAP

Polecane