Swissair zawiesił loty do Belgii

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-07-2001, 17:11

Swissair zawiesił loty do Brukseli, gdyż członkowie związków zawodowych belgijskiej Sabeny okupują jeden z samolotów szwajcarskiej linii. Swissair, właściciel 50,5 proc. akcji Sabeny, nie zgodził się wesprzeć jej finansowo. Szwajcarzy odrzucili propozycję rządu belgijskiego, właściciela pozostałych akcji Sabeny, który zaproponował Swissair’owi otwarcie linii kredytowej w wysokości 529 mln euro (1 788 mln zl).

Według agencji Bloomberg, związkowcy spotkają się dzisiaj, by zadecydować o ewentualnym opuszczeniu okupowanego samolotu. Związki zawodowe chcą by oba rządy – belgijski i szwajcarski – objęły podwyższony kapitał Sabeny.

We wtorek rano belgijski minister przedsiębiorstw publicznych Rik Daems podkreślił, że rząd belgijski odrzucił propozycję Swissairu, która polegała na wpompowaniu w Sabenę więcej pieniędzy w zamian za anulowanie zobowiązania Swissairu do podniesienia swojego udziału w tej linii.

Od początku roku kurs szwajcarskiej grupy spadł o 60 procent, bo Swissair jak na razie bez powodzenia stara się wydobyć z kłopotów, w które wpędził się prowadząc zbyt ekspansywną politykę. Wyjście z inwestycji w Sabenę byłoby częścią programu sprzedaży udziałów we wszystkich niedochodowych przedsięwzięciach. W 2000r. Swissair zanotował rekordową stratę 1,6 mld USD.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swissair zawiesił loty do Belgii