Sygnałów inflacyjnych nigdy za wiele

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 21-05-2021, 18:48

Spokój na rynkach utrzymał się bardzo krótko. Ostatnia sesja tygodnia na nowo przynosi wyprzedaż wirtualnych aktywów oraz niepewność na rynku giełdowym. Podczas gdy w pierwszym przypadku winne są Chiny, to jednak w przypadku rynku giełdowego kolejny raz mamy do czynienia z sygnałami inflacyjnymi. Coraz więcej wskazuje na to, że wysokie ceny pozostaną z nami na dłużej.

Rynek jeszcze nie w pełni otrząsnął się po ostatniej wyprzedaży na rynku krypto, a doszło już do drugiego tąpnięcia. Ponownie głównym winowajcą są Chiny, które chcą kompletnego zakazu górnictwa i wymiany wirtualnych aktywów. Warto w tym miejscu podkreślić, że większość aktywności górniczej na rynku kryptowalut ma miejsce w Chinach. Bez tego kraju nie będzie można mówić o dalszym spektakularnym rozwoju. Nie jest to jednak główny powód, który wywołał dzisiaj niepewność na rynku giełdowym. Były to dane ze Stanów Zjednoczonych w postaci indeksów PMI oraz danych dotyczących rynku nieruchomości.

Na początku indeksy PMI wypadły naprawdę fenomenalnie. Wskaźnik dla usług wypada na poziomie nieco ponad 70 punktów, najwyżej w historii. Rośnie też indeks dla przemysłu, a wiele subindeksów dotyczących cen czy zamówień notuje rekordowe poziomy. Oprócz tego subindeksy dotyczące nastrojów na temat mocy przerobowych czy surowców są bardzo niskie. To wszystko wskazuje, że mamy do czynienia z presją inflacyjną nie tylko ze strony popytowej, ale również podażowej.

Drugi ważny raport to sprzedaż istniejących nieruchomości. Co ciekawe odczyt wypadł słabo – kolejny miesiąc z rzędu spadek sprzedaży, który wynika z dwóch rzeczy - po pierwsze z niskiej podaży domów, a po drugie z wysokich cen. Wiele osób wstrzymuje się z kupnem, oczekując nieco lepszych cen w dalszej części roku, ale już na ten moment nawet wieści z rynku nowych nieruchomości słychać, że ceny będą raczej kontynuowały wzrosty.

Zostawiając aspekt potencjalnej bańki, widać, że mamy do czynienia z wieloma czynnikami inflacyjnymi, które mogłyby doprowadzić do działań banków centralnych. Wobec tego nie dziwią negatywne reakcje na indeksach, przy tak naprawdę pozytywnych danych, pokazujących, że gospodarka amerykańska ma się bardzo dobrze.

Po godzinie 18:00 wzrostów na Nasdaq już nie ma. Indeks traci prawie 0,4%, a S&P 500 znajduje się niewiele powyżej kreski. Europejskie indeksy w większości dzisiaj zyskały, choć wyjątkiem był brytyjski FTSE 100, za sprawą bardzo mocnego funta. W tym wypadku mocny funt to efekt bardzo dobrych danych. Z kolei WIG20 zakończył dzień na lekkim plusie. Zyskał 0,37%.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane