Synchronizacja z sukcesem

Rozruch bloku 11 w Elektrowni Kozienice wkracza w decydującą fazę.

1 września Enea Wytwarzanie przeprowadziła pierwszą synchronizację bloku o mocy 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Synchronizacja przebiegła zgodnie z harmonogramem. Kolejne etapy to prace regulacyjne i optymalizacyjne związane z pracą bloku. — Pierwsza synchronizacja to wielki sukces wszystkich zaangażowanych w projekt. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła był to drugi ważny sprawdzian naszej nowej jednostki wytwórczej. Jesteśmy o krok od zakończenia najważniejszej inwestycji Grupy Enea.

REZULTAT:
Zobacz więcej

REZULTAT:

Pierwsza synchronizacja bloku jest zwieńczeniem ciężkiej pracy kilku tysięcy osób. Na zdjęciu: pomieszczenie nastawni nowego bloku podczas synchronizacji. [FOT. ARC]

Nowy blok Elektrowni Kozienice stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jednocześnie będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie — mówi Mirosław Kowalik, prezes Enei. Wyróżnikiem obiektu jest zastosowani najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w kotle, turbnie i ochronie środowiska.

Dzięki dużej sprawności wytwarzania energii elektrycznej (45,6 proc.) i dużej dyspozycyjności (ponad 92 proc.) będzie to największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w krajowej energetyce. Blok nr 11 zwiększy moc wytwórczą elektrowni w Świerżach Górnych do 4 tys. MW, co pozwoli Enei Wytwarzanie osiągnąć 13-procentowy udział w produkcji energii elektrycznej.

Prace koncepcyjne nad projektem wystartowały w 2008 r., natomiast przygotowanie terenu pod budowę rozpoczęło się rok później. W 2012 r. został podpisany kontrakt z wykonawcą. Jest nim konsorcjum z udziałem Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimeksu- Mostostalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Synchronizacja z sukcesem