Syndyk drugi raz próbuje sprzedać majątek Alkpolu

Zbigniew Marecki
05-11-2001, 00:00

Syndyk masy upadłościowej największej w regionie słupskiej hurtowni alkoholi Alkpol szuka kupca dla przedsiębiorstwa. Wartość księgową firmy oszacowano na prawie 10 mln zł. Właściciel i prezes Alkpolu, Jarosław T., przebywa w areszcie pod zarzutem m.in. działania na szkodę przedsiębiorstwa.

Jerzy Paczkowski, syndyk masy upadłościowej Alkpolu, największej w regionie słupskim hurtowni alkoholu, już raz próbował sprzedać majątek przedsiębiorstwa, jednak nie znalazł chętnych. Teraz ofertą zainteresowali się inwestorzy z Warszawy i Bydgoszczy, ale na razie nikt nie złożył konkretnej propozycji. Syndyk nie ukrywa, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być wysoka cena księgowa słupskich nieruchomości należących do przedsiębiorstwa, które nie są zbyt atrakcyjnie położone — na uboczu, poza centrum, naprzeciw złomowiska.

Wystawiona na sprzedaż nieruchomość Alkpolu to działka o powierzchni około 13,5 tys. mkw. wraz z zabudowaniami — dwoma magazynami, budynkiem administracyjno-biurowym oraz bocznicą kolejową. Do masy upadłościowej słupskiego przedsiębiorstwa należy także nieruchomość w Pile o wartości księgowej sięgającej prawie 1,6 mln zł.

Syndyk nie może jednak sam zmienić wyceny nieruchomości, wniesionych do Alkpolu jako aport. Musi uzyskać na to zgodę sędziego komisarza. Syndyk chce jednak najpierw zebrać oferty od zainteresowanych, potem natomiast zamierza przystąpić do negocjacji.

Na razie wiadomo, że Alkpol upadł z powodu wysokiego zadłużenia. Tylko poznańskiemu Polmosowi hurtownia jest winna 25 mln zł. W sumie długi słupskiego przedsiębiorstwa sięgają prawie 40 mln zł. W przypadku sprzedaży masy upadłościowej, pieniądze zostaną przeznaczone na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Ich lista nie jest jeszcze zamknięta.

Jarosław T., były prezes i właściciel Alkpolu, od kilku miesięcy przebywa w areszcie śledczym. Prokuratura postawiła mu 17 zarzutów, w tym również działanie na szkodę własnego przedsiębiorstwa. Proces rozpocznie się najwcześniej pod koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Syndyk drugi raz próbuje sprzedać majątek Alkpolu