Syndyk sprzedaje Elewator Lasocice

Piotr Wielicki
opublikowano: 29-01-2001, 00:00

Syndyk sprzedaje Elewator Lasocice

Syndyk Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Elewator Lasocice ogłosi w lutym kolejny przetarg na sprzedaż obiektu.

Postawiony w 1999 r. w stan upadłości Elewator w Lasocicach koło Leszna miał zostać sprzedany pod koniec 2000 r. Do transakcji jednak nie doszło.

— Zainteresowana firma zaoferowała zbyt niską cenę — wyjaśnia Elżbieta Plewka, syndyk masy upadłościowej Elewatora.

Na początku lutego Elżbieta Plewka zamierza ogłosić kolejny przetarg na sprzedaż firmy w całości lub częściowo.

Początkowo dług PPZM Elewator był wyceniony na 24 mln zł, ale cena została obniżona do 12,4 mln zł. Ostatecznie taką cenę zaakceptowała rada wierzycieli, mimo że kwota ta nie pokryje wszystkich należności. Obecnie szacuje się je na około 20 mln zł.

Najpoważniejszymi wierzycielami lasocickiego Elewatora są m.in. BGŻ, Urząd Gminy Święciechowa, urząd skarbowy oraz ZUS. Wśród nich znajduje się również grupa okolicznych rolników, którym Elewator zalega z zapłatą za ziarno.

Negocjacje w sprawie sprzedaży Elewatora syndyk prowadził też z polskimi młynarzami, ale nie mogli oni zaoferować więcej niż 6 mln zł. Z kolei sprzedaży w obce ręce sprzeciwia się NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Według przedstawicieli związku, Elewator powinna wziąć w leasing grupa producentów zboża z firmą młynarską. Pozwoliłoby to, ich zdaniem, spłacić długi i rozpocząć budowę lokalnego rynku rolnego.

Na razie Elewator w ograniczonym zakresie przyjmuje zboże i rzepak. Zdaniem syndyka, nawet jeżeli nikt nie kupi obiektu, będzie on działał co najmniej do końca marca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Syndyk sprzedaje Elewator Lasocice