System istnienia

AK
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Od ponad 30 lat mieszka i tworzy w Szwecji. Michał Paryżski nie stracił jednak kontaktu z krajem rodzinnym, wystawia równolegle w Polsce (ostatnio Warszawa, Kraków, Gdańsk, Elbląg) i w drugiej ojczyźnie.

W roku ubiegłym dużą prezentację jego prac pokazała warszawska galeria Kordegarda. Potem Paryżski otworzył — jak sam twierdzi — największą w swoim dorobku, przekrojową wystawę w Infra City w Sztokholmie. Ekspozycja była podsumowaniem 9 lat pracy artysty i pokazała zarówno jego malarstwo i rysunki, jak i prace konceptualne — instalacje i obiekty. Wystawa w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny będzie powtórzeniem prezentacji z Infry, ale znajdą się na niej też nowe instalacje i projekty architektoniczne oraz pomnikowe.

Ekspozycja łączy w sobie wszystkie wątki twórczości Paryżskiego. Prowadzą one do koncepcji nazwanej „Kreacją płaszczyzny”, która stanowi stworzony przez Paryżskiego, oryginalny system istnienia elementu na płaszczyźnie. Podstawą tego dającego się matematycznie opisać systemu stała się linia prosta — modelowy odcinek. Przy jego pomocy artysta na wiele sposobów gra z płaszczyzną.

„Kreacje płaszczyzny 2”,

9 stycznia-6 lutego, Fabryka Trzciny,

ul. Otwocka 14, tel. 022-818-94-68

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu