System, konsultanci, certyfikacja...

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 17-05-2004, 00:00

Wprowadzenie systemów jakości do firmy wiąże się z szeregiem decyzji zarządu. Przede wszystkim pada pytane: czy i dlaczego system zarządzania jakością jest potrzebny organizacji? Druga decyzja to wybór systemu dopasowanego do potrzeb firmy. Kolejna: w jaki sposób system ma być wdrożony. I wreszcie — kto ma go certyfikować?

Najprostszą sytuację mają firmy, którym ich spółki matki z góry narzucają zarówno system, jak i sposób jego implementacji, a także decydują, kto będzie go certyfikował. Takie podmioty stanowią jednak zdecydowaną mniejszość.

Tymczasem w Polsce rynek usług certyfikacyjnych rozwija się od kilku lat. Kształtuje się i adaptuje do potrzeb konsumenta, nie zawsze w dobrym kierunku — coraz częściej słyszy się o dumpingu cen, wdrażaniu cudzych procedur i zbiorowych certyfikacjach. Praktyki tego rodzaju skutecznie obniżają jakość usług zarówno konsultantów, jak i jednostek.

Z drugiej strony — rynek ten jest rosnący, co w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy są skłonni wydać kilkadziesiąt tysięcy na certyfikat, tylko po to, aby nie być gorszym od konkurencji. Nie zawsze przy tym zastanawiają się, jaka jest rola systemu zarządzania jakością lub bezpieczeństwem i jak taki system ma się do życia firmy. W dodatku często wybierają konsultanta lub jednostkę certyfikującą po omacku — nie mają pojęcia, jak wybierać, albo sugerują się ceną lub nadzieją szybkiego załatwienia sprawy. Często konsultant sam im wybiera certyfikatora lub na odwrót, certyfikator — konsultanta.

Niniejszy raport ma służyć właśnie tym przedsiębiorcom, którzy stoją przed pierwszymi decyzjami, chcą poczytać o jakości i rynku SZJ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / System, konsultanci, certyfikacja...