Systematycznie w górę

Marek Węgrzanowski
opublikowano: 03-09-2004, 00:00

Od kilku dni kurs polskiej waluty powoli ale systematycznie pnie się w górę. Na rozpoczęciu czwartkowej sesji za euro płacono 4,45 zł i 3,6450 zł za dolara. Po południu kurs euro spadł do 4,3440 zł, a dolara — do 3,6420 zł. W trakcie sesji wahania były niewielkie. Inwestorzy na rynku krajowym i zagranicznym czekają na kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane w piątek o 14.30.

Wsparciem dla złotego były optymistyczne prognozy banków inwestycyjnych. Merrill Lynch uznał, że polska waluta ma średnioterminowo duży potencjał wzrostów, a UBS podniósł prognozę zwyżki PKB w tym roku do 5,8 proc. Przejściowo na wartość polskiej waluty może jednak negatywnie wpłynąć stabilizacja inflacji i związana z tym niższa presja na wzrost stóp procentowych, a także niepokój polityczny związany z debatą nad budżetem i wotum zaufania dla rządu Marka Belki. O 16.20 za dolara płacono 3,6460 zł, a za euro 4,4350 zł (odchylenie -4,75 proc.). Z uwagi na dużą niepewność co do najbliższych wyników amerykańskiej gospodarki oraz początek debaty nad budżetem w Polsce racjonalny jest zakup walut obcych za złote po obecnych cenach.

Czwartkowa sesja na rynku euro i dolara nie przyniosła zasadniczych zmian. Mimo szeregu danych makroekonomicznych i decyzji w sprawie stóp procentowych w Eurolandzie, kurs euro wahał się od 1,2155 do 1,22 USD ze wskazaniem na nieznaczne umocnienie amerykańskiej waluty. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy powinny dać odpowiedź na pytanie, czy optymizm Fed mimo serii słabszych danych makro oraz wysokich cen paliw jest uzasadniony. Nie wykluczamy, że piątkowe notowania EUR/USD zamkną się powyżej poziomu 1,2250.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Systematycznie w górę