Systemy też mają wady

MIB
opublikowano: 26-10-2006, 00:00

Zaawansowane technologie ułatwiają rozwiązanie wielu problemów, mogą jednak okazać się niebezpieczne.

Nowoczesne systemy informatyczne pozwalają na zwiększenie wydajności i efektywności świadczonych usług. Ponadto umożliwiają uniknięcie wielu błędów w procesie realizacji zleceń, a odpowiednio dobrane wpływają na znaczne podwyższenie jakości usług. Ułatwiają też profesjonalną obsługę klientów reprezentujących odmienne branże i sektory gospodarki. Doświadczenie pokazuje jednak, że zaawansowane technologie mogą stanowić również zagrożenie dla sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw. Dążenie do nowoczesności czasem usypia bowiem zdrowy rozsądek i perspektywiczne myślenie menedżerów logistyki.

Wprowadzanie najnowszych technologii jest kosztowne. Koszty te dotyczą nie tylko zakupu rozwiązań, ale także ich późniejszego serwisu i aktualizacji. Nie zawsze drogie technologie są elastyczne, a każda modyfikacja wiąże się z dodatkowym obciążeniem budżetu. Ponadto całkowite poleganie na systemie informatycznym może wyeliminować z procesu logistycznego ludzi. Tymczasem tylko człowiek może wnieść do obsługi klienta tak istotne wartości jak zdolność myślenia, analizowania i oceny sytuacji, które są niezbędne przy budowaniu właściwych relacji z partnerem.

Na podstawie wystąpienia pt. „Kiedy najlepsze praktyki w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw przestają być cudowną bronią współczesnego biznesu?”, przygotowanego przez Piotra Kohmanna z Fiege.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu