Sytuacja w przemyśle strefy euro nadal pogarsza się

opublikowano: 02-04-2001, 11:04

LONDYN (Reuters) - Opracowywany przez agencję Reutera indeks PMI obrazujący kondycję przemysłu w 12 krajach strefy euro spadł w marcu dużo bardziej niż w ciągu poprzednich dwóch miesięcy, do najniższego poziomu od dwóch lat.

Wartość wskaźnika wyniosła w marcu 51,2 punktu wobec 52,3 punktu w lutym. Każdy spadek poniżej 50 punktów oznacza, że przemysł przestał się rozwijać. W kwietniu ubiegłego roku indeks osiągnął najwyższy poziom 60,7 punktu i od tego czasu jego wartość wciąż spada.

Marcowy spadek wkaźnika PMI o 1,1 punktu, który był największy od grudnia ubiegłego roku, przewyższył oczekiwania analityków. Prognozowali oni spadek indeksu do 51,8 punktu.

"Wskaźnik wyraźnie podąża w ślad za amerykańskim indeksem NAPM i może znaleźć się poniżej 50 punktów już w kwietniu, co po raz kolejny pokazuje, że ECB nie powinien zwlekać z obniżką stóp procentowych, o 50 punktów bazowych" - uważa Stephen Webster z 4Cast w Londynie.

Amerykański odpowiednik wskaźnika, indeks Narodowego Stowarzyszenia Zarządzania Przemysłem (NAPM) zostanie opublikowany w poniedziałek o godzinie 16.00 czasu warszawskiego.

Po publikacji danych kurs euro był nadal stabilny wobec dolara i znajdował się powyżej najniższego poziomu od trzech i pół miesiąca. Europejską walutę wyceniano na 87,45 centa.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sytuacja w przemyśle strefy euro nadal pogarsza się