Szansa na niższe podatki dla twórców

opublikowano: 28-03-2016, 22:00

Ministerstwo kultury przygotowało projekt, który przywraca nielimitowane 50-procentowe koszty podatkowe.

Być może rząd zmniejszy obciążenia podatkowe twórcom i artystom (pełna lista uprawnionych w ramce). W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazła się propozycja zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). „Obecne rozwiązania podatkowe nie uwzględniają specyfiki działalności twórczej i artystycznej. Celem jest przywrócenie rozwiązania polegającego na przyznaniu tej grupie podatników prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu — bez określenia granicy przysługującego ryczałtu” — czytamy na stronie internetowej. Za projekt odpowiedzialny jest Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

— Projekt został zamieszczony w wykazie prac rządu. Teraz zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji. Spodziewam się, że pod koniec kwietnia przyjmie go Komitet Stały Rady Ministrów. Nieograniczone limitem 50-procentowe koszty uzyskania przychodów dla twórców mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Jest wola polityczna w rządzie — mówi Jarosław Sellin.

Nielimitowane, zryczałtowane 50-procentowe koszty podatkowe będą oznaczać, że gdy twórca uzyska roczny przychód wysokości np. 150 tys. zł, po odliczeniu kosztówzapłaci podatek tylko od połowy wpływów, czyli od 75 tys. zł. To bardzo wymierny zysk podatkowy.

— Obecnie 50-procentowe koszty dla twórców i artystów są limitowane. Mogą z nich korzystać tylko ci, których roczne przychody nie przekraczają 43 tys. zł. Przychody powyżej tej kwoty nie korzystają z preferencji. Ministerstwo kultury zamierza znieść limit, ale tylko dla wskazanych zawodów — mówi Renata Dłuska, doradca podatkowy i partner w firmie doradczej MDDP.

Na liście zawodów, którym resort kultury chciałby umożliwićnielimitowane korzystanie z ryczałtowych 50-procentowych kosztów, czyli de facto płacenia niższych podatków, nie ma np. informatyków, programistów, wynalazców, pracowników naukowych.

— Na razie jest to lista zawodów „podległych” Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie konsultacji międzyresortowych zapewne inne ministerstwa uzupełnią tę listę „swoimi” zawodami — wyjaśnia Jarosław Sellin.

Minister skierował projekt do Ministerstwa Finansów (MF) z prośbą o ocenę skutków finansowych proponowanychrozwiązań. Już raz w lutym 2016 r. MF zablokowało inicjatywę zniesienia limitu. Argument? Zbyt duże koszty dla budżetu państwa. Tym razem Jarosław Sellin jest jednak dobrej myśli.

— Obniżenie podatku twórcom i artystom było jedną z obietnic przedwyborczych PiS. Musimy ją zrealizować. To przywrócenie sprawiedliwości tym grupom zawodowym — podkreśla wiceminister kultury.

Korzystanie z nielimitowanych 50-procentowych kosztów ograniczył 1 stycznia 2013 r. poprzedni rząd. Ówczesny premier Donald Tusk argumentował, że tak duże podatkowe przywileje dla twórców i artystów nie są uzasadnione. © Ⓟ

Lista preferowanych

Artyści i twórcy, którym resort kultury chce znieść limit 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu: architekci urbanistyki, wnętrz i krajobrazu; pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, plastycy, muzycy, instrumentaliści, piosenkarze, wokaliści, fotograficy, twórcy audiowizualni, choreografowie, lutnicy artystyczni, artyści ludowi, aktorzy, twórcy estrady; reżyserzy filmowi, teatralni i estradowi; scenarzyści, tancerze, cyrkowcy, dyrygenci, kostiumolodzy, scenografowie, operatorzy obrazu i dźwięku, montażyści, kaskaderzy, dziennikarze, publicyści, uczestnicy konkursów z dziedziny kultury, sztuki i dziennikarstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu