Szansa na nowe uzdrowisko

PAP, DI
opublikowano: 29-01-2014, 14:44

Dobry klimat, wody termalne, wola polityczna – to przepis na budowę zakładów leczniczych. Do szczęścia brakuje inwestorów.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu pozytywnie zaopiniowała w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania miastu Frombork (woj. warmińsko-mazurskie) statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Po jego opublikowaniu możliwe będzie prowadzenia lecznictwa wykorzystującego właściwości wód termalnych i klimatu we Fromborku oraz pobliskich wsiach Ronin i Bogdany.

- To ważna decyzja z punktu widzenia całego regionu, bo rozszerzanie funkcji uzdrowiskowej najcenniejszych klimatycznie obszarów jest jednym z celów naszej strategii rozwoju - ocenił marszałek Jacek Protas, który jest członkiem Komisji Wspólnej.

Frombork byłby drugą po Gołdapi miejscowością uzdrowiskową w woj. warmińsko-mazurskim.

Pierwsze plany utworzenia uzdrowiska i wykorzystania źródeł termalnych opracowano we Fromborku w latach 90. W 2010 r. władze miasta utworzyły spółkę Wodociągi Fromborskie, która ma zajmować się eksploatacją wód mineralnych.

Dwa lata później gmina uzyskała świadectwo wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Potwierdziło ono, że tamtejsze wody termalne mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości ponad 970 m.

Na zlecenie magistratu wykonano także badania czystości powietrza i warunków klimatycznych oraz opracowano inne dokumenty zgodnie z wymogami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. W ubiegłym roku gmina otrzymała decyzję ministra zdrowia, która potwierdza możliwość prowadzenia tam lecznictwa wykorzystującego właściwości wód termalnych i klimatu.

Po wybudowaniu zakładów leczniczych do Fromborka mieliby przyjeżdżać pacjenci z urazami narządów ruchu, chorobami reumatologicznymi, naczyń obwodowych i układu nerwowego. Fromborski samorząd poszukuje już inwestorów zainteresowanych budową obiektów obsługujących kuracjuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane