Szczecin: 30 mln zł w tym tygodniu

Bogdan Tychowski
18-06-2001, 00:00

Szczecin: 30 mln zł w tym tygodniu

Do 20 czerwca na konto Szczecina ma wpłynąć 30 mln zł przekazanych przez konsorcjum banków, obsługujące pierwszą emisję obligacji miejskich. 12 czerwca prezydent Szczecina podpisał drugą i trzecią emisję wartości 15 mln zł każda. W sumie miasto zyska w tym roku 60 mln zł.

Do 20 czerwca banki mają wpłacić do miejskiej kasy 30 mln zł pochodzących z pierwszej emisji obligacji Szczecina. Kilka dni temu podpisano umowę z PKO BP na obsługę drugiej i trzeciej emisji mającej przynieść miastu kolejnych 30 mln zł.

Agentem i gwarantem I emisji dziesięcioletnich obligacji na kwotę 30 mln zł jest konsorcjum banków utworzone przez Bank Przemysłowo-Handlowy z Krakowa oraz Bank Geselschaft Berlin (Polska).

— Środki uzyskane z tej emisji przeznaczymy na sfinansowanie kolejnych etapów budowy przeprawy drogowo-mostowej przez Regalicę (21 mln zł) oraz na remont ulicy Duńskiej (9 mln zł) — wyjaśnia Mirosław Czekaj, skarbnik miasta Szczecin.

Stałe i zmienne

Dziesięcioletnie obligacje o terminie wykupu 15 czerwca 2011 r. mają oprocentowanie stałe na poziomie 11,7 proc. Zdaniem Mirosława Czekaja, jest to pierwsza emisja obligacji o oprocentowaniu stałym w Polsce.

12 czerwca Edmund Runowicz, prezydent Szczecina, podpisał emisję 60 obligacji o wartości 500 tys. zł każda, które bank PKO BP będzie rozprowadzał w ramach drugiej i trzeciej emisji. Mają one przynieść po 15 mln zł. Ich oprocentowanie jest zmienne.

Środki uzyskane z emisji tych papierów oraz planowane na IV kwartał zaciągnięcie kredytu w euro w łącznej kwocie nie przekraczającej 30 mln zł będą przeznaczone również na finansowanie inwestycji miejskich.

Rating BBB

Zadłużenie Szczecina wynosi obecnie 134,9 mln zł i uznawane jest za bezpieczne. Zobowiązania miasta stanowią około 12 proc. planowanych na 2001 r. dochodów. Są one zaciągane w różnych instytucjach finansowych i około 25 proc. z nich rozliczane jest w euro.

— Pozwalają one na przyspieszenie tempa realizacji najważniejszych dla miasta inwestycji — zapewnia Mirosław Czekaj.

Międzynarodowa agencja ratingowa Standard & Poor przyznała szczecińskim obligacjom potrójne B i jednocześnie potwierdziła długoterminową ocenę miasta na poziomie BBB.

— To pierwszy międzynarodowy rating dla złotowej emisji obligacji w Polsce — twierdzi Mirosław Czekaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Szczecin: 30 mln zł w tym tygodniu