Szczecińskie lotnisko już nie ma długu

MWA
opublikowano: 23-09-2010, 00:00

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłaty, jakie szczecińskie lotnisko miało płacić Urzędowi Lotnictwa Cywilnego, są niezgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłaty, jakie szczecińskie lotnisko miało płacić Urzędowi Lotnictwa Cywilnego, są niezgodne z konstytucją.

Przepisy, na podstawie których Port Lotniczy Szczecin-Goleniów miał płacić za roczny nadzór i bieżącą kontrolę lotniska Urzędowi Lotnictwa Cywilnego (ULC), są niezgodne z konstytucją — uznał Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest ostateczny.

Urząd Lotnictwa Cywilnego pobiera takie opłaty od lotnisk, które mają certyfikat. Szczeciński port ma go od 2003 r. I od tego czasu nic nie zapłacił. Płatność miała wynikać z rozporządzenie ministra infrastruktury i z prawa lotniczego. ULC wezwał port do zapłacenia zaległych kwot wraz z odsetkami. Z informacji Trybunału Konstytucyjnego wynika, że na grudzień 2008 r. było to ponad 2 mln zł.

Szczeciński port lotniczy nie zgodził się na zapłacenie tej sumy. Uzasadnił to tym, że przepis z rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie opłat wydany na podstawie prawa lotniczego jest niezgodny z konstytucją. Opłata ma bowiem charakter ryczałtu pobieranego niezależnie od tego, czy kontrola została przeprowadzona, czy nie.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów. Wątpliwości sądu wzbudziło m.in. ustalenie momentu powstania obowiązku uiszczenia opłaty lotniczej za sprawowanie nadzoru. Zdaniem sądu, przekracza to upoważnienie ustawy Prawo lotnicze, a więc jest sprzeczne z konstytucją, bo wprowadza nową "daninę publiczną".

Trybunał Konstytucyjny potwierdził wątpliwości portu w Goleniowie i sądu administracyjnego. Orzekł, że punkt w rozporządzeniu ministra infrastruktury, mówiący o "opłacie rocznej za prowadzenie ciągłego nadzoru oraz doraźnych i bieżących kontroli posiadacza certyfikatu lotniska", jest niezgodny z konstytucją.

— W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na zbędność wydania wyroku — powiedziała Maria Gintowt-Jankowicz, przewodnicząca składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu