Szczegóły wsparcia eksportu tuż tuż

opublikowano: 21-02-2016, 22:00

Jeszcze w pierwszej połowie roku projekt ustawy o wspieraniu i promocji eksportu ma trafić do Sejmu.

Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju, poinformował w piątek, że projekt ustawy o wspieraniu i promocji eksportu, w tym powołaniu centralnej agencji eksportowej, może trafićdo Sejmu jeszcze w pierwszej połowie tego roku, a do końca roku powinny się zakończyć związane z nim prace legislacyjne w parlamencie.

— Z pewnością w tym roku będzie można zobaczyć materialne zmiany w tym systemie — zapewniał Radosław Domagalski. Projekt przewiduje powołanie centralnej instytucji, koordynującej programy operacyjne przypisane obecnie różnym agencjom rządowym, w tym Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polskim Inwestycjom Rozwojowym (PIR), Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) czy resortom rozwoju i środowiska. Ma to uporządkować system i umożliwić zarządzanieprocesem wspierania eksportu z pozycji jednego podmiotu. Ministerstwo Rozwoju planuje też reformę Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) przy polskich ambasadach i konsulatach. Resort chce łączyć swoje zasoby z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zwiększyć zasięg obecnych placówek, otworzyć nowe biura i zwiększyć liczbę ich pracowników. Przy tym uwaga ma zostać przekierowana z państw Unii Europejskiej, gdzie polski biznes jest już dobrze zakorzeniony, na kraje Azji i Afryki. Jeszcze jedno WPHI ma zostać otwarte w Indiach, nowe biura powstaną też w Iranie, Birmie, Singapurze, na Filipinach, w Australii oraz w Meksyku. Radosław Domagalski podkreślił, że istnieje też silna potrzeba wzmocnienia obecności Polski w Afryce.

— Na razie w Afryce Subsaharyjskiej mamy tylko jedno WPHI w RPA, a musimy też być w Angoli, Tanzanii, Nigerii, Senegalu, Etiopii — wyliczał wiceminister rozwoju. Zapowiedział on także stworzenie programu, który umożliwi przedsiębiorcom wchodzenie na próbę do wybranych krajów, oraz wspomaganie finansowania usług księgowych, prawniczych i konsultingowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu