Czytasz dzięki

Szczyt inflacji dopiero przed nami

opublikowano: 15-07-2019, 22:00

Usługi turystyczne i telekomunikacyjne najmocniej odbiły się na inflacji od maja do czerwca. W skali roku najbardziej podrożały warzywa.

GUS rozłożył na czynniki pierwsze wskaźnik CPI, który w czerwcu wyniósł 2,6 proc. r/r. Z najnowszego raportu wynika, że w porównaniu do cen z czerwca 2018 r. najbardziej podrożały warzywa i cukier — odpowiednio o 27,3 proc. oraz 23,3 proc. Przyczyną jest zeszłoroczna susza, która dała się we znaki rolnikom, niszcząc ziemię, co zaszkodziło także tegorocznym uprawom. Przed rokiem Ministerstwo Rolnictwa oszacowało straty na 3,6 mld złotych, a najmocniej ucierpiały uprawy zbóż, rzepaku, ziemniaków i właśnie warzyw (od 16 do 20 proc. mniejsze zbiory niż w 2017 r.).

Konsekwencją tego zjawiska są znaczne podwyżki cen pieczywa, które w czerwcu wyniosły 9,8 proc. rok do roku. Statystyczne polskie gospodarstwo domowe boleśnie odczuło też wzrost opłat za wywóz śmieci o 20 proc. Przyczyniły się do tego obowiązujące od początku roku regulacje, które zaostrzyły standardy m.in. w spalarniach, na wysypiskach śmieci. Ostatnia nienaturalnie duża podwyżka dotyczy cen mięsa wieprzowego, które przez rok wzrosły o 10,6 proc. To głównie skutek plagi afrykańskiego pomoru świń, która prześladuje nie tylko polskich, ale także chińskich hodowców. Wieprzowy szczyt mamy już jednak za sobą — względem maja cena spadła o 1,1 proc.

Winne usługi…

Ekonomiści z ING Banku Śląskiego (BŚ) wskazują „winnych” czerwcowej inflacji: „Duży wzrost inflacji cen usług w czerwcu jest m.in. spowodowany przez boom wydatków konsumpcyjnych, stymulowany hojnymi transferami społecznymi w okresie przedwyborczym”. Do czerwcowych podwyżek w stosunku do maja najmocniej przyczyniły się: usługi turystyczne, podnosząc indeks CPI o 0,09 pkt proc., telekomunikacja (plus 0,05 pkt proc.) i transport (plus 0,06 pkt proc.). Nie wszystko drożeje. GUS podaje, że sprzęt telekomunikacyjny, do którego zaliczają się telefony, potaniał w rok o ponad 10 proc. Potaniały także kamery, aparaty fotograficzne i komputery — o 4,3 proc. względem zeszłego roku Wskutek regulacyjnych zabiegów rządu zmniejszyła się również cena energii elektrycznej (o prawie 6 proc. r/r). Eksperci są jednak zgodni, że w kolejnych latach musimy liczyć się z podwyżkami — głównie z powodu stale rosnących cen uprawnień do emisji CO 2.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

…i regulacje

Analitycy PKO BP przewidują, że „w kolejnych miesiącach ceny żywności będą się stabilizowały, co przy dalszym spadku dynamiki cen paliw będzie neutralizowało (…) wzrost inflacji bazowej”. Mimo to spodziewają się, że do końca roku wskaźnik może urosnąć o około 1 pkt proc. „Prognozujemy, że na przełomie 2019/2020 inflacja CPI ponownie przyspieszy, a jej szczyt prawdopodobnie przekroczy pasmo odchyleń od celu NBP (3,5 proc.)” — twierdzą ekonomiści z PKO BP.

Przyczyny wzrostu będą pozarynkowe — „wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych)”. Dlatego eskperci z PKO BP nie przewidują reakcji Rady Polityki Pieniężnej, np. w postaci obniżki stóp. Analitycy ING BŚ spodziewają się natomiast, że jesienią „dynamika CPI przejściowo spadnie do lokalnego minimum na poziomie około 2,1 proc.”. Później jednak będzie tylko rosnąć, do około 2,7 proc. w grudniu, by osiągnąć szczyt na poziomie około 3,3 proc. w pierwszym kwartale 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane