Szef Fed: Trump mnie nie zwolni

opublikowano: 11-03-2019, 16:05

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell ocenił, że choć zgodnie z ostatnimi odczytami gospodarka USA nieco spowolniła, jej kondycja pozostaje zdrowa. Zapewnił, że mimo presji politycznej nie zamierza odejść ze stanowiska.

W tym roku widzieliśmy trochę spowolnienia, ale wciąż mamy do czynienia z poziomem „zdrowy”  w gospodarce USA - powiedział Powell w programie CBS News. Dodał, że nie ma powodu, dla którego gospodarka nie mogłaby dalej się rozwijać.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Słaby raport dotyczący sprzedaży detalicznej za grudzień i niewielki wzrost zatrudnienia odnotowany w piątek wywołały obawy, że spowolnienie może być poważniejsze niż obecnie oczekuje bank centralny. 

Na ostatnim posiedzeniu Fed w styczniu, Powell wskazał, że Fed zaplanował przerwę w dostosowaniu stóp procentowych. Powiedział wówczas, że Fed przestawił się na "cierpliwą" postawę, ponieważ pojawiły się coraz wyraźniejsze dowody na spowolnienie globalnej gospodarki, ale podkreślił wtedy, że "…nasza własna gospodarka nadal ma się dobrze".

W opinii Powella, amerykański system bankowy jest znacznie silniejszy i bardziej odporny niż przed kryzysem finansowym, a Fed poczynił znaczne postępy w zakresie upadłości dużych instytucji finansowych.

W wywiadzie Powell powiedział też, że decyzja Fedu o wstrzymaniu podwyżek stóp nie wynikała z presji ze strony Białego Domu. 

Nigdy, przenigdy nie weźmiemy pod uwagę względów politycznych – wyjaśnił oficjel.

Powell nie sądzi, że prezydent Donald Trump może go zwolnić. 

Prawo jest w tej kwestii jasne i wyraźne. Mam czteroletnią kadencję i w pełni zamierzam się jej poświęcić – stwierdził szef Fed.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy