Szefowa Banku Rosji pierwszy raz objęta sankcjami

opublikowano: 19-04-2022, 18:56

Władze Kanady jako pierwsze nałożyły sankcje na Elwirę Nabiullinę, szefową banku centralnego Rosji, informuje Bloomberg.

W kolejnej rundzie sankcji nałożonych przez Kanadę oprócz Nabiulliny znalazło się również 13 innych „bliskich współpracowników rosyjskiego reżimu”, w tym dwie córki Władimira Putina oraz Igor Makarow, który kontroluje dużą część udziałów kanadyjskiej spółki energetycznej Spartan Delta Corp. z Calgary.

Elwira Nabiullina, fot. Bloomberg
Elwira Nabiullina, fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że to pierwszy raz kiedy Nabiullina znalazła się na liście osób objętych sankcjami za napaść Rosji na Ukrainę. Agencja informowała jakiś czas temu, że szefowa Banku Rosji chciała odejść ze stanowiska po inwazji jednak miała na nim pozostać na polecenie Putina. Kierowany przez nią bank centralny wprowadził w Rosji kontrolę kapitału, która pozwoliła ustabilizować notowania rubla w kraju.

Bloomberg sugeruje, że do nałożenia sankcji na szefową Banku Rosji przyczyniła się Chrystia Freeland, minister finansów Kanady. Agencja przypomina, że jest ona pochodzenia ukraińskiego i pracowała jako dziennikarka w Moskwie w latach 90. XX wieku. Freenland miała być po napaści na Ukrainę orędowniczką zakazu transakcji z bankiem centralnym Rosji i zablokowania rosyjskim bankom dostępu do systemu płatności SWIFT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane