Szejk jest nagi

Emil Szweda, Open Finance
opublikowano: 30-11-2009, 16:43

Rząd Emiratów Arabskich umywa ręce i  twierdzi, że choć Dubai World jest agencją rządową, to jej zadłużenie nie jest gwarantowane przez państwo. W Europie ceny spadały, ale nie u nas.

Dziś swój dobry dzień miały rynki wschodzące i Polska się do nich zalicza. Co prawda wzrost miał miejsce przy niskich obrotach, ale poniedziałkowy wolumen transakcji na GPW rzadko bywał wysoki. Dla nas najważniejszy był wzrost gospodarczy w trzecim kwartale - dynamika na poziomie 1,7 proc. świadczyłaby, że faktycznie powoli, ale jednak odbijamy się od dna. Inwestorom spodobały się także publikacje z Indii, gdzie wzrost gospodarczy sięgnął 7,9 proc. (r/r) wobec 6,1 proc. w drugim kwartale. Przewagę rynków wschodzących nad gospodarkami rozwiniętymi - najmocniej uwikłanymi w kryzys - widać więc jak na dłoni i było to przyczyną wzrostów na GPW, ale także i w Budapeszcie (plus 2,2 proc.) i Pradze (0,5 proc.), przy spadkowych sesjach w Europie Zachodniej, gdzie indeksy traciły ok. 1 proc., głównie za sprawą niepewności dotyczących Dubai World. Wygląda na to, że gwarancje na które liczyli pożyczkodawcy kupując obligacje "agencji rządowej" w rzeczywistości wcale nie istniały. Nie mniej przywiązywanie zbyt dużej wagi do problemu wiarygodności kredytowej agencji czy rządów nie jest wskazane (na tym etapie). Wszak było nie było, sprawa dotyczy działalności deweloperskiej, która nigdzie na świecie nie ma teraz łatwego dostępu do kredytu. A już na pewno nie mają go deweloperzy działający - jak się zdaje - bez uzasadnienia ekonomicznego, za to z wielką fantazją.

Notowania w USA zaczęły się od spadków po słabych wynikach weekendowej wyprzedaży w USA, ale lepszy od oczekiwań odczyt ISM dla regionu Chicago wyprowadził indeksy na plus jeszcze w pierwszej godzinie notowań. Co niewątpliwie pomogło w dobrym finiszu także i na GPW.

Notowania dolara były dziś zmienne, ale kurs euro utrzymał się powyżej 1,50 USD. U nas dolar spadł o 0,5 proc., a euro o 0,1 proc. Kurs franka oscyluje wokół 2,75 PLN, a więc jest bardzo zbliżony do zanotowanego przed weekendem.

Złoto znowu dziś podrożało - tym razem o 1,7 proc. i kosztuje już 1190 dolarów za uncję. Miedź podrożała o 1 proc., a ropa o 0,6 proc.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ: Emil Szweda, Open Finance

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Open Finance

Polecane