Szejnfeld: niewykluczone gwarancje rządu dla banków

PAP
26-10-2008, 10:55

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld nie wykluczył w niedzielę, że rząd udzieli bankom gwarancji na pożyczki międzybankowe. Polskie banki są wypłacalne - podkreślali inni politycy, goście programu "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet.

Odpowiadając na pytanie, czy rząd powinien udzielić bankom gwarancji na pożyczki międzybankowe Szejnfeld podkreślał, że wszystko musi być przeanalizowane, bo udzielenie takich gwarancji mogłoby być odebrane przez opinię publiczną jako sygnał, że sytuacja ekonomiczna banków jest zła.

"A tak nie jest, banki - jak na sytuację na świecie - są w dobrej kondycji, są wypłacalne" - powiedział Szejnfeld, dodając, że "niewykluczone", iż jednak rząd gwarancji udzieli. Oświadczył, że najlepiej byłoby, gdyby prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek złożył oświadczenie, czy udzieli pomocy bankom w pozyskiwaniu franków szwajcarskich, których niedobór na rynku powoduje, że radykalnie spadła liczba kredytów udzielonych przez banki w tej walucie.

"W polityce kredytowej wprowadzono zbyt duże obostrzenia. Rada Polityki Pieniężnej powinna zająć stanowisko i obniżyć stopy procentowe, wtedy kredyt będzie tańszy. Zrobiło tak już wiele krajów" - powiedział szef klubu SLD Wojciech Olejniczak.

O potrzebie interwencji państwa na rynku, by pomóc bankom, jest przekonana Elżbieta Jakubiak (PiS). "Banki mniej pożyczają ludziom, a niedługo może być tak, że przestaną pożyczać samorządom, które potrzebują kredytów na dofinansowanie inwestycji unijnych" - zauważyła.

O płynącej ze strony PiS propozycji dla rządu - "Porozumienia dla gospodarki" przypomniał też szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Wyraził nadzieję, że przybliży do niej poniedziałkowe spotkanie premiera Donalda Tuska z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W opinii Gosiewskiego, wejście Polski do strefy euro nie załatwia problemów wynikłych ze światowego kryzysu gospodarczego i nie będzie miało wpływu na polepszenie kondycji polskiej gospodarki. "Nie jesteśmy na to przygotowani. Wydaje mi się, że mówienie o tym, to kolejny chwyt propagandowy" - ocenił.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreślał natomiast, że polskie banki są wypłacalne i zgodził się z Szejnfeldem, że ewentualne gwarancje państwa mogłyby niepotrzebnie podgrzewać nastroje w opinii publicznej.

Szejnfeld wyraził też pogląd, że w związku z sytuacją gospodarczą na świecie być może rząd zweryfikuje wskaźniki planowanego w Polsce wzrostu gospodarczego w projekcie budżetu na przyszły rok. "Ale ta zmiana nie może zmieniać sytuacji na rynkach" - podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szejnfeld: niewykluczone gwarancje rządu dla banków