Szeptel dotknęła korekta

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-07-2001, 00:00

Szeptel dotknęła korekta

Zakończona wreszcie powodzeniem nowa emisja akcji Szeptela nie wywołała euforii wśród inwestorów, którzy neutralnie zareagowali na tę informację podczas piątkowych notowań. Kurs akcji szepietowskiego operatora został nawet lekko przeceniony (-0,32 proc.), co jednak można zrzucić na karb ogólnego pogorszenia nastrojów na giełdzie po negatywnej dla rynku akcji decyzji RPP.

Zachowawcza postawa graczy nie jest czymś dziwnym, zważywszy że oferta spółki spotkała się z relatywnie niewielkim zainteresowaniem ze strony rynku. Przekroczona jednak została minimalna liczba akcji, którą spółka musiała sprzedać, by emisja doszła do skutku. Cała oferta obejmowała od 2,5 do 7,95 mln walorów. Papiery te sprzedawane były po 30 zł, podczas gdy piątkowy kurs zamknięcia wyniósł 31,6 zł.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Szeptel planował już w kwietniu uplasować na rynku od 5 do 10 mln akcji, z tym że ich cena ustalona została na poziomie 34 zł. Nie trzeba chyba nadmieniać, że ze względu na panująca dekoniunkturę na giełdzie oferta nie doszła do skutku. Prawdopodobnie, gdyby nie zainteresowanie kilku instytucji finansowych podobnie mogłoby być i teraz. Część analityków sądzi przy tym, że pomiędzy spółką a kilkoma bankami doszło do swego rodzaju umowy, na podstawie której Szeptel przejmie udziały w Telbanku w zamian za objęcie przez podmioty finansowe jego akcji.

Posiadacze walorów szepietowskiego operatora telefonicznego odnosząc się do ich wyceny nie mogą być zadowoleni. Po gwałtownym wzroście kursu na przełomie 2000 i 2001 roku, kiedy to cena akcji podskoczyła do 41 zł, wpadły one następnie w silny trend spadkowy, który zbił ich wartość do poziomu poniżej 30 zł. Historyczne maksimum z marca 2000 r. w trakcie zamknięcia notowań ciągłych wynosi natomiast 48,90 zł. Patrząc na sytuację na rynku i fundamenty spółki wydaje się mało realne, by kurs w najbliższym czasie powrócił w te rejony, chyba że dojdzie do istotnych i pozytywnych dla spółki rozstrzygnięć w kwestii współpracy z Tele Danmark.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Szeptel dotknęła korekta