Szpitalny robot rozda lekarstwa chorym

opublikowano: 01-08-2017, 22:00

Quizit proponuje klinikom automatyzację procesu segregacji i podawania leków pacjentom. Ma już urządzenie i klienta z USA.

Jakub Musiałek, prezes łódzkiej spółki Quizit, zaznacza, że w szpitalach na całym świecie bardzo często dochodzi do pomyłek związanych z podawaniem pacjentom niewłaściwych farmaceutyków lub w porze innej niż wskazana przez lekarza.

— W 2013 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, z którego wynika, że tego rodzaju błędy przyczyniają się tam do zgonu ok. 55 tys. osób rocznie. Pomyłki zdarzają się na różnych etapach szykowania leków dla pacjentów, zwłaszcza w dużych klinikach wewnętrzna dystrybucja lekarstw to skomplikowany proces, wymagający zaangażowania sporej liczby pracowników — mówi Jakub Musiałek.

Sam nakreślił więc koncept inteligentnego aptekomatu optymalizującego pracę aptek szpitalnych i nadzorującego proces rozdysponowywania farmaceutyków. Urządzenie o nazwie UnitDoseOne jest już gotowe.

Precyzyjna segregacja

UnitDoseOne działa trzyetapowo. Najpierw urządzenie-robot wybiera leki spośród wysypanych przez farmaceutę na specjalnej tacce. Pastylki rozpoznaje m.in. po ich kształcie i umieszcza je po jednej w oznaczonejkodem torebce. Tak przygotowane tabletki trafiają do kolejnego urządzenia — zautomatyzowanego magazynu-szafy, gdzie według wskazań lekarza poszczególne torebki są wkładane do specjalnych, wzbogaconych elektroniką pudełek przypisanych poszczególnym pacjentom. Pielęgniarka otwiera je przy chorym za pomocą elektronicznych opasek.

— Na świecie mamy trzech istotnych konkurentów. Nasz system posiada jednak bardziej zaawansowaną automatykę i działa w znacznie prostszy sposób. Będą z niego mogły korzystać również mniejsze kliniki — zapewnia Jakub Musiałek.

Prace nad urządzeniem — od fazy koncepcyjnej do produktu w obecnym kształcie — trwały cztery lata. Pracował nad nim zespół, w skład którego wchodzą m.in. osoby z doświadczeniem w konstruowaniu drukarek 3D czy łazika marsjańskiego. Finansowanie projektu pochodziło z tzw. szybkiej ścieżki — programu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Firma na stworzenie urządzenia, wówczas jeszcze w wersji prototypowej, pozyskała ok. 3,5 mln zł (całkowita wartość projektu wynosi ponad 5 mln zł). Dodatkowo w tworzeniu UnitDoseOne spółkę wsparł prywatny inwestor — Michał Bielecki.

W poszukiwaniu nabywców

Robot, który został zbudowany przez łódzką spółkę od podstaw, niebawem trafi do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Przejdzie serię testów, potrwają one od trzech do sześciu miesięcy. Ponadto, jak zapewnia Jakub Musiałek, rozwiązaniem zainteresowany jest jeden ze szpitali w Stanach Zjednoczonych. Rozmowy w sprawie jego zakupu dobiegają końca i firma przygotowuje się do ich sformalizowania i najprawdopodobniej założenia działalności za oceanem. Rozpoczęła też już współpracę z tureckim dystrybutorem, który promuje produkt wśród dyrektorów tamtejszych szpitali. Zespół Quizit otwarty jest również na współpracę z inwestorami. Dodatkowe finansowanie przyda się nie tylko na etapie produkcji urządzenia, ale także sprzedaży i marketingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu