Sztuczna inteligencja wyręczy specjalistę HR

Mirosłąw Konkel
opublikowano: 18-07-2017, 22:00

Przepracowany kadrowiec nadzieję widzi w IT. Ale czy technologia nie zabierze mu pracy?

Największym wyzwaniem dla specjalistów kadrowo-płacowych jest pozyskanie wykwalifikowanych kadr — uważa połowa uczestników badania Sage w Polsce. W Wielkiej Brytanii i USA to samo mówi dziewięciu na 10 personalnych. Umacniający się rynek pracownika i presja płacowa spędzają sen z powiek 40 proc. respondentów na świecie. Ankietowani podkreślają, że bardziej skupiliby się na rekrutacji i utrzymaniu stanu liczebnego zespołu, gdyby nie prace administracyjne, czyli wypełnianie tabelek i formularzy, na co przeznaczają 40 proc. swojego czasu. Rozwiązaniem może być zautomatyzowanie działań HR (ang. human resources), na które — według międzynarodowych danych — zdecydowało się 80 proc. najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw. Także polscy kadrowcy są przepracowani i potrzebują wsparcia. Co trzeci marzy o większej liczbie etatów w dziale, a czterech na 10 — o dodatkowym lub nowym oprogramowaniu, np. rozwiązaniach chmurowych, tzw. on-demand (na życzenie), które poprawiają efektywność pracy HR.

— Platformy analizują dane zatrudnionych, proponują szkolenia, pomagają tworzyć ścieżki kariery, aby pracownik wiedział, jak pracodawca widzi jego rolę w firmie i co może mu zaoferować. Przybywa systemów w chmurze, które oferują dostęp do danych i wymianę informacji wewnątrz firmy z każdego miejsca o dowolnej porze. Obsługują także legislacje różnych krajów — w zglobalizowanej gospodarce coraz więcej pracowników to obcokrajowcy — mówi Cezary Karolczyk, ekspert kadr i płac w polskim oddziale Sage. Tylko czy dzisiejszy sojusznik nie stanie się jutro wrogiem? Z powodu cyfryzacji 47 proc. zawodów mogą przejąć automaty. Przyszłość HR-owca też nie jest pewna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosłąw Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu