Szwecja będzie musiała skorygować prognozę wzrostu PKB

Prognoza wzrostu gospodarczego przyjęta przez szwedzki rząd jest prawdopodobnie zbyt optymistyczna, gdyż rozwój sytuacji w strefie euro okazuje się słabszy niż oczekiwano, ostrzegła minister finansów Magdalena Andersson.

"Jesteśmy zaskoczeni rozwojem wypadków w Europie. Wzrost w eurolandzie jest znacznie niższy niż myśleliśmy wcześniej" – stwierdziła szefowa szwedzkich finansów. "To oczywiście ma wpływ na nasze prognozy" – dodaje.

Rząd, który próbuje utrzymać się do marcowych wyborów w październiku przewidywał, że wzrost gospodarczy przyspieszy do 3 proc. w 2015 r.  z 2,1 procent w roku bieżącym.

W opinii szwedzkich władz, pesymistyczne prognozy przeważyły i finanse publiczne nie wrócą do celu jakim jest nadwyżka budżetowa w wysokości 1 proc. PKB przynajmniej do 2018 r. .

Według Andersson, z uwagi na konieczność poprawy finansów publicznych istnieje "ograniczone" pole do stymulowania gospodarki.

"Możliwości podjęcia dodatkowych działań w celu pobudzenia gospodarki są znacząco ograniczone" – wyjaśnia Andersson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szwecja będzie musiała skorygować prognozę wzrostu PKB