Szybko i inteligentnie w wirtualnym świecie

Puls Biznesu
opublikowano: 27-08-2018, 22:00

Orange światłowód przyspiesza do 1 Gb/s. W domowej sieci nie będzie już zakłóceń, nawet gdy wszyscy domownicy jednocześnie będą chcieli oglądać film, grać czy komunikować się z rodziną z zagranicy

— Zwiększyliśmy prędkość światłowodu i jednocześnie osiągnęliśmy cel założony trzy lata temu, mamy 300 tys. klientów internetu światłowodowego FTTH i 3 mln gospodarstw domowych w jego zasięgu — ogłosił podczas inauguracji szybkiego światłowodu Jean-Franćois Fallacher, prezes Orange Polska. — Marzenia się spełniają — dodał.

Zwiększyliśmy prędkość światłowodu, mamy 300 tys. klientów
internetu światłowodowego FTTH i 3 mln gospodarstw domowych w jego zasięgu.
Marzenia się spełniają — mówił Jean-Franćois Fallacher, prezes Orange Polska.
Wyświetl galerię [1/3]

CEL OSIĄGNIĘTY:

Zwiększyliśmy prędkość światłowodu, mamy 300 tys. klientów internetu światłowodowego FTTH i 3 mln gospodarstw domowych w jego zasięgu. Marzenia się spełniają — mówił Jean-Franćois Fallacher, prezes Orange Polska. Fot. Marek Wiśniewski

Nowe otwarcie

W jego ocenie udostępniony właśnie przez Orange światłowód o prędkości do 1 Gb/s to nowe otwarcie dla miłośników gier, ale także muzyki czy filmu. To odpowiedź na rosnące zużycie danych, bo w ciągu ostatnich dwóch lat średni transfer danych w gospodarstwie domowym się podwoił. To wreszcie zapewnienie wszystkim domownikom możliwości korzystania z internetu w tej samej, wysokiej jakości. Jest to możliwe dzięki Orange Smart WiFi — inteligentnemu rozwiązaniu zapewniającemu najlepszy bezprzewodowy internet w całym domu.

— Światłowód nigdy jeszcze nie był tak szybki, ale i tak wygodny. Inteligentne WiFi zapewnia nową jakość korzystania z domowej sieci. Podąża za nami po całym domu, automatycznie wybierając najlepszy sposób połączenia. Wszystko po to, by każdy z domowników mógł jak najpełniej korzystać z możliwości światłowodu — oglądać telewizję w najwyższej jakości, pracować, komunikować się ze znajomymi — płynnie i bez zakłóceń — tłumaczył Jean-Franćois Fallacher.

Na jakość sieci WiFi wpływa wiele czynników, m.in. grubość ścian czy inne urządzenia RTV i AGD działające w domu. Pomimo dobrego łącza, sygnał z modemu nie zawsze jest w stanie zapewnić szybki internet w każdym pomieszczeniu. Orange Smart WiFi wykorzystuje modem FunBox 3.0 wyposażony w nowe oprogramowanie oraz urządzenie Smart WiFi Box. Łączy się ono bezprzewodowo z modemem, wzmacnia i rozszerza zasięg Wi-Fi. Obydwa urządzenia monitorują jakość połączeń WiFi w domowej sieci i płynnie przełączają sprzęt używany przez domowników (smartfony, laptopy) do tego punktu dostępu, który w danym miejscu zapewnia lepsze parametry transmisji. Dzięki temu przemieszczając się po domu, nie trzeba ręcznie wyszukiwać sieci WiFi, by skorzystać z szybszego internetu — Orange Smart WiFi zrobi to za nas. Darmowa aplikacja Mój FunBox dodatkowo wskaże najlepsze miejsce dla Smart WiFi Box i przeprowadzi przez proces instalacji.

Bez lojalki, kar i dopłat

— Bardzo się cieszę, że zaoferowaliśmy użytkownikom takie rozwiązanie, ponieważ wcześniej maksymalne prędkości dostępne były tylko przy routerze, a rodzina korzysta przecież z internetu w różnych częściach domu — zaznaczył Artur Stankiewicz, dyrektor marketingu rynku konsumenckiego Orange Polska.

Klienci Orange, którzy dotychczas korzystali z opcji 600 Mb/s, zostali przeniesieni na najszybszy internet automatycznie — bez żadnych dodatkowych opłat i formalności. Usługa zachowała dotychczasową cenę. Dotyczy to także klientów, którzy korzystali z pakietu Orange Love za 129 zł. Artur Stankiewicz dodał, że szybki internet firma udostępnia klientom również bez tzw. lojalki. Oznacza to, że można w każdej chwili zrezygnować z usługi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów — to znaczy nie płacąc kar. Nie ma też opłat aktywacyjnych.

— To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wolność i takich, które potrzebują internetu na standardowy okres 12 lub 24 miesięcy — wyjaśnił Artur Stankiewicz.

W jego ocenie, jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują elastycznych warunków umowy na internet, np. dla studentów wynajmujących mieszkanie na czas roku akademickiego.

Nie tylko dla profesjonalistów

Internet o szybkości 1 Gb/s szczególnie ucieszył miłośników gier komputerowych, zwłaszcza takich, którzy grają profesjonalnie. Potwierdził to Grzegorz „Szpero” Dziamałek, profesjonalny gracz „Counter- Strike’a”, Global Offensive, zawodnik AGO Esports, jednej z najlepszych polskich drużyn CS:GO.

— Nie sądziłem, że gry komputerowe staną się e-sportem, w którym liczą się zgrupowania na profesjonalnych obozach treningowych i rywalizacja na międzynarodowych turniejach — stwierdził Grzegorz Dziamałek, czterokrotny mistrz Polski i wicemistrz świata.

— Szybki internet pozwala na rywalizację w gronie najlepszych, jeśli łącze się zrywa, nie ma mowy o uczestniczeniu w turniejach na skalę międzynarodową — dodał.

Stankiewicz podkreślił, że dla Orange gamersi są bardzo ważni, bo wyznaczają trend rozwoju, mówiąc, czego na rynku brakuje i do czego firma powinna dążyć. Profesjonalni gracze i e-sportowi vlogerzy — czyli osoby, które prowadzą swoje kanały na youtubie i wrzucają filmy, w których grają w popularne gry, to coraz bardziej liczna i wpływowa grupa, o którą firmy zaczynają już zabiegać. Kreują oni alternatywną rzeczywistość, w której żyją miliony polskich nastolatków (filmy najważniejszych graczy mają nawet 15 mln odsłon miesięcznie). Gamersi nie są więc już tylko zwykłymi chłopcami uprawiającymi amatorski let’s play (granie w grę z komentowaniem). Ich kanały mają charakter lifestylowy, stają się wielotematyczne, dostarczają bardzo zróżnicowanych treści, często już nie związanych z grami. Według firmy analitycznej Newzoo, w 2018 r. wartość globalnego rynku sportu elektronicznego powinna wzrosnąć o 38 proc. — z 655 mln do 906 mln USD. W 2021 r. ten sektor ma być wart już 1,65 mld USD. Z kolei liczba e-sportowych entuzjastów w ciągu najbliższych trzech lat powinna wzrosnąć ze 165 do 250 mln. Polscy zawodowi gracze (progamerzy) — według Newzoo i Esports BAR — uzyskali w ubiegłym roku łącznie 6,7 mln USD.

Polska sieć coraz szybsza

Nic więc dziwnego, że to również na nich patrzy Orange Polska, planując kolejne inwestycje. Na polepszenie jakości infrastruktury oraz usług planuje wydać do 2020 r. 4 mld zł. Zamierza też do tego czasu rozszerzyć zasięg światłowodu na 5 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo chce pozyskać od 1 do 1,5 mln nowych klientów wybierających usługi pakietowe,zwiększając ich liczbę do 1,9-2,4 mln. Ponadto operator zamierza zwiększyć z 0,79 mln do 1,1 — 1,4 mln liczbę abonentów telewizji.

Najszybszy Orange Światłowód mogą kupić wszyscy, którzy znajdują się w zasięgu dotychczasowej oferty 600 Mb/s. To mieszkańcy 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany — m.in. Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Lublina, Zielonej Góry, Łodzi, Ostrołęki, Białegostoku czy Gniezna. Łącznie prawie 1,7 mln gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy