Szymany tracą inwestora

MIR
opublikowano: 25-08-2008, 00:00

Blisko 3 mln zł podatku, jaki chce naliczać gmina Szczytno, odstraszyło spółkę, która planowała uruchomić port w Szymanach.

Blisko 3 mln zł podatku, jaki chce naliczać gmina Szczytno, odstraszyło spółkę, która planowała uruchomić port w Szymanach.

Nad reaktywacją portu lotniczego w Szymanach pod Szczytnem znów zawisły czarne chmury. Tym razem na przeszkodzie stanęły władze gminy Szczytno, które postanowiły naliczyć podatek za dzierżawę lotniska, który za 2006 r. wyliczono na 400 tys., a 2007 r. na 2,4 mln zł (razem 2,8 mln zł). Pod koniec tego roku suma może sięgnąć 5 mln zł. Podatek ma być naliczany do czasu uruchomienia lotniska.

Problem w tym, że inwestor, który miał objąć 60 proc. udziałów w zadłużonym na blisko 4 mln zł porcie, wstrzymuje się z podjęciem decyzji do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Rozprawę zaplanowano na 4 września.

— Dla nas sprawa jest prosta. Przepisy jednoznacznie regulują kwestię zwolnienia z podatku obiektów na obszarze lotnisk użytku publicznego, a nasze lotnisko jest wpisane do rejestru i choć nie funkcjonuje, to ma taki status. Uruchomienie portu zależy od kapitału, który miał dostarczyć inwestor — mówi Jarosław Jurczenko, prezes Portu Lotniczego Mazury-Szczytno.

Od decyzji gminy odwołał się do samorządowego kolegium, które jednak poparło decyzję wójta.

Co ciekawe, w strategii rozwoju gminy Szczytno dużą wagę przykłada się do uruchomienia lotniska.

Przypomnijmy, że European Business Partners, spółka należąca do Aleksandra Rechtera (obywatela Izraela), zainteresowany nabyciem 60 proc. udziałów w porcie, po wielu zabiegach uzyskał zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Udało mu się także porozumieć z wierzycielami zadłużonej na blisko 4 mln zł spółki, która zarządza portem lotniczym. Transakcję zablokowała jednak podatkowa decyzja władz gminy.

Przed zamknięciem, od 1996 do 2001 r., port w Szymanach obsłużył 18 tys. pasażerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu