"T"

Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski
14-10-2002, 00:00

Taryfa ubezpieczeniowa

Wykaz stawek stosowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe do określenia wysokości składki za zawarcie umowy ubezpieczenia. Na podstawie taryfy przedstawiciele towarzystwa wyliczają cenę ubezpieczenia.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych

Wyspecjalizowana instytucja finansowa zajmująca się zarządzaniem środkami zgromadzonymi w funduszach inwestycyjnych.

Towarzystwo reasekuracyjne

Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmujące się reasekuracją.

Towarzystwo ubezpieczeniowe (ubezpieczyciel)

Zakład ubezpieczeń lub asekurator — firma zajmująca się świadczeniem usług ubezpieczeniowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą mieć formę spółek akcyjnych lub towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i działają na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów oraz licencji Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. TU nie mogą jednocześnie prowadzić ubezpieczeń majątkowych i życiowych. Licencję posiada 70 towarzystw — 35 zakładów ubezpieczeń na życie i 35 zakładów majątkowych.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności. Członkowie TUW ubezpieczają się nawzajem i są zarazem właścicielami towarzystwa. W Polsce działa pięć TUW majątkowych i jeden życiowy.

Trade sale

Angielski termin oznaczający przejęcie danego przedsiębiorstwa przez inne z tej samej branży, z reguły zamierzające pełnić w sprzedawanym przedsiębiorstwie rolę inwestora strategicznego (czyli rolę kluczową). Transakcja trade sale ma zwykle charakter niepubliczny (zaproszenie do rokowań kierowane jest do wyselekcjonowanej grupy inwestorów).

Transakcja

Płatność kartą, operacja bankowa.

Transakcja oszukańcza

Transakcja zrealizowana przy użyciu numeru PIN karty lub numeru karty bez wiedzy i zgody jej właściciela.

Transza kredytowa

Specjalny rachunek bankowy, który zostaje otwarty na życzenie klienta na podstawie umowy dotyczącej kredytu w częściach (transzach). Każda spłata wykorzystanej części kredytu daje możliwość ponownego jej wykorzystania. Kredyt może być wykorzystany w całości lub części, przy czym wykorzystana część nie może być niższa niż określona procentowo przez bank część kwoty umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu