Tajwan eksportem stoi

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 07-05-2021, 13:04

Sprzedaż zagraniczna Tajwanu wspięła się na najwyższy poziom od ponad dekady. Ten azjatycki kraj jest jednym z największych beneficjentów „nowej” rzeczywistości jaka zaczęła się kształtować po wybuchu pandemii koronawirusa.

fot. Bloomberg

W kwietniu 2021 r. wartość tajwańskiego eksportu podskoczyła o 38,7 proc. w ujęciu rocznym do około 35 mld USD. W ujęciu kwotowym był to drugi, po rekordzie w marcu wynik, zaś dynamika wzrostu była najwyższa od kilkunastu lat. Odczyt okazał się przy tym zdecydowanie lepszy niż rynkowy konsensus zakładający wzrost o 27,6 proc.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika przy tym, że import w minionym miesiącu zwiększył się o 26,4 proc. W rezultacie nadwyżka handlowa osiągnęła pułap 6,18 mld USD.

Podobnie jak w ostatnich miesiącach motorem eksportu była elektronika, w tym chipy. Zdaniem przedstawicieli tamtejszych władz i ekspertów, wprowadzenie technologii 5G i transformacja cyfrowa będą napędzać popyt na komponenty technologiczne produkowane na Tajwanie przynajmniej do pierwszej połowy przyszłego roku. Ograniczona podaż ma utrzymywać się przez cały 2021 r. co powinno zaowocować nawet 20 proc. dynamiką eksportu w pierwszej połowie br.

Prognoza resortu finansów zakłada, że w maju sprzedaż zagraniczna wzrośnie od 25 do 31 proc. W tym roku PKB ma szansę wzmocnić się o ponad 5 proc., najbardziej od ponad dekady. W pierwszym kwartale dynamika miała przekroczyć 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane