Tam, gdzie Żeromski łowił ryby z Niemenem

Marzena Sobala
opublikowano: 19-11-2021, 14:15

Kiedy w 2019 r. Wojciech Purtak został dyrektorem Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach, nie ukrywał, że zamierza otworzyć placówkę na nowe inicjatywy. Pozyskał dofinansowanie projektów, które mogłyby przyciągnąć do Ciekot turystów i miłośników kultury. Postawił m.in. na nowe technologie i atrakcje dla rodzin.

Pamiątka:
Pamiątka:
Ławeczka projektu rzeźbiarza Sławomira Micka, na której przysiadła na wieki rodzina Żeromskich, czyli młody Stefan z rodzicami.
Michał Walczak Szkielu

W Ciekotach u stóp Radostowej – zwanej Górą Domową – stał niegdyś drewniany dwór, w którym od 1871 r. mieszkali Żeromscy. Teraz działa w tym miejscu Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom. Jego oferta odnosi się do pisarza, społecznika i regionalisty, który w Ciekotach spędził lata dzieciństwa i młodości. W skład kompleksu wchodzi nowoczesny Szklany Dom z salami szkoleniowymi i warsztatowymi oraz rekonstrukcja stylowego dworu polskiego – oryginalny uległ bowiem całkowitemu zniszczeniu. Odtworzono go w 2010 r. dzięki władzom gminnym, pomocy zafascynowanej Stefanem Żeromskim publicystki i pisarki Barbary Wachowicz oraz zaangażowaniu Kazimiery Zapałowej, honorowej kustoszki muzeum pisarza, które znajduje się w dworku. Na terenie posiadłości nad brzegiem zalewu wzniesiono też amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.

Posiadłość:
Posiadłość:
W skład kompleksu wchodzi m.in. rekonstrukcja stylowego dworu polskiego. Nad brzegiem zalewu wzniesiono też amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.
Michał Walczak Szkielu

Kompleks został zaaranżowany i wyposażony zgodnie z duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi opisami Stefana Żeromskiego. Utrwala pamięć o wielkim pisarzu, który często podkreślał, jak ważny jest związek człowieka z jego miejscem urodzenia i wychowania.

Tradycja i nowoczesność

Ciekawostka:
Ciekawostka:
Matką chrzestną profilu Szklanego Domu na Instagramie jest wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz. Tuż przed swoim koncertem w Ciekotach bardzo nas zachęcała do stworzenia profilu i przekonywała o instagramowej mocy. Tak też się stało, a Dorota była naszą pierwszą obserwującą – wspomina Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom.
Michał Walczak Szkielu

– Kluczem do magii Ciekot jest słynne genius loci, opiekuńczy duch tego miejsca, który sprawia, że z ogromną radością i sentymentem wracają do nas artyści i turyści – twierdzi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom.

Centrum organizuje festiwale, koncerty, wystawy, rajdy, spływ kajakowy, spektakle teatralne, majówki i spotkania literackie poświęcone pisarzowi.

Piechurów z całej Polski przyciąga Maraton Pieszy Przedwiośnie, jedna z najpopularniejszych imprez długodystansowych w polskich górach. Uczestnicy, pokonując jednego dnia 73 km, mogą zobaczyć Góry Świętokrzyskie w pigułce: Św. Krzyż, Łysicę, Radostową, Chatę Zbója Kaka, Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej.

– Góry niewielkie na mapie w rzeczywistości stają się dla nas wyzwaniem. Są zaskakujące odcinki, uskoki i trzeba włożyć wiele wysiłku, żeby pokonać dystans – wspomina Anna Pająk, uczestniczka maratonu sprzed dwóch lat.

– Błoto, woda, mgła, słońce, niezwykłe widoki – wszystko tu jest. Można się pobawić, ucieszyć, mieć z tego biegu wielką radość – powtarzają od pięciu lat miłośnicy gór i biegania.

Start i meta znajdują się przed dworkiem Żeromskiego. Niektórzy pokonują dystans w siedem godzin, inni w siedemnaście.

Góry Świętokrzyskie w pigułce:
Góry Świętokrzyskie w pigułce:
Maraton Pieszy Przedwiośnie to jedna z najpopularniejszych imprez długodystansowych w polskich górach.
materiały prasowe

Magii, która przyciąga w Góry Świętokrzyskie, doświadczyła też pisarka Katarzyna Grochola podczas lipcowego festiwalu Otwarte Książki.

– Pisarka przyznała, że jakkolwiek ceni pisarstwo Żeromskiego, woli Sienkiewicza, ale Żeromszczyzna uwiodła ją tak bardzo, że nie chciała od nas wyjeżdżać. Bez wątpienia pomógł nam wyjątkowo malowniczy tego dnia zachód słońca, no i wielbiciele, którym pisarka podpisywała książki przez ponad dwie godziny – opowiada Wojciech Purtak.

Bardzo ważny jest dla niego kontakt z publicznością, dlatego cieszy się, że festiwal Otwarte Książki doceniają nie tylko zaproszeni autorzy, lecz także czytelnicy, dla których jest organizowany.

– Oczywiście trzeba dbać o komunikację. Nie tylko bezpośrednią, lecz także w mediach społecznościowych. Bardzo aktywni jesteśmy na Facebooku, a ciekawostką może być to, że matką chrzestną profilu Szklanego Domu na Instagramie jest wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz. Tuż przed swoim koncertem w Ciekotach bardzo nas zachęcała do stworzenia profilu i przekonywała o instagramowej mocy. Tak też się stało, a Dorota była naszą pierwszą obserwującą – wspomina dyrektor.

Imieniny Stefana

Święto w Ciekotach:
Święto w Ciekotach:
Podczas tegorocznej imprezy Imieniny Stefana aktorka Grażyna Barszczewska czytała gościom „Wierną rzekę”.
materiały prasowe

Wielką popularnością cieszą się Imieniny Stefana odbywające się we wrześniu przed dworkiem pisarza. Zjeżdżają na nie z całego kraju miłośnicy prozy autora „Przedwiośnia”. Od ubiegłego roku swoją obecnością uświetniają imprezę laureaci tytułu Mistrza Mowy Polskiej.

Podobnie było w tym roku. Grażyna Barszczewska, która czytała gościom „Wierną rzekę”, mówiła, że w Ciekotach stworzono piękne miejsce, które umożliwia obcowanie z literaturą w wyjątkowy sposób. Jerzy Trela podkreślał zaś, jak ważne jest przypominanie prozy Żeromskiego, i rozwodził się nad możliwościami interpretacyjnymi pięknego języka, jakim posługiwał się pisarz.

Tegoroczne Imieniny Stefana połączono z wystawą obrazów tkanin „Świat barw” Moniki Handke, od wielu lat członkini Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego. Artystka zafascynowana twórczością pisarza, a przede wszystkim jego ogromną wrażliwością kolorystyczną, odnajduje w tekstach Żeromskiego pokrewne spojrzenie na piękno natury i podobną do własnej intensywność barw.

– Imieniny Stefana to zawsze święto w Ciekotach. W tym roku pokazaliśmy różnorodne formy dbania o pamięć o Żeromskim. W ten sposób również edukujemy. Wystawa się skończy, lecz audiobooki nagrane przez naszych mistrzów przez lata będą cieszyły słuchaczy – wskazuje Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

Akademia Mistrzów Mowy Polskiej uhonorowała w tym roku Szklany Dom w Ciekotach prestiżowym tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za organizację Imienin Stefana i festiwalu Otwarte Książki.

Przychodzą do nas coraz młodsi

Zabawa:
Zabawa:
Festiwal Otwarte Książki obfituje też w atrakcje dla najmłodszych.
materiały prasowe

– Ostatni rok to czas wielkiego wysiłku całej naszej ekipy. Zmieniają się odwiedzający, przychodzi do nas coraz więcej rodzin z dziećmi. Stąd pomysł spaceru po dworku dla najmłodszych. Pomocna przy jego przygotowaniu okazała się moja ośmioletnia córka, która dopytywała o szczegóły z dzieciństwa Żeromskiego. Dzieci mogą się więc dowiedzieć, że Stefanek zajadał się z ciastem ze śliwkami, łowił szczupaki w ciekockim stawie, a po okolicznych górach chodził ze swoimi psami Wisełką i Niemenem – opowiada Wojciech Purtak.

Utrwalona pamięć:
Utrwalona pamięć:
Dworek został wyposażony zgodnie z duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi opisami Stefana Żeromskiego.
Michał Walczak Szkielu

To niejedyna tegoroczna nowość. Centrum otrzymało 23 tys. zł z programu Kultura w sieci na realizację wirtualnego spaceru po dworze Stefana Żeromskiego.

– Wykorzystaliśmy technologię Google Street View z elementami interaktywnymi i udogodnieniami dla niepełnosprawnych oraz menu do szybkiego poruszania się po prezentacji. Wszystko umieściliśmy na nowej stronie internetowej wraz z pełnym katalogiem zbiorów z dworku z podziałem na poszczególne pokoje – opisuje dyrektor.

Kolejny projekt dla młodych – Kim był Władysław Malecki – przybliża postać XIX-wiecznego malarza z Masłowa: realisty, rysownika, pejzażysty, którego prace można podziwiać m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Powstał mural zainspirowany twórczością malarza, odbyły się także warsztaty, spotkania z twórcami murali i historykami sztuki. Młodzież opracowała też tablicę poświęconą Władysławowi Maleckiemu. Projekt zrealizowano w programie Narodowego Centrum Kultury: Bardzo Młoda Kultura 2019–2021. Świętokrzyskie.

Dyrektor szuka już wsparcia dla projektu przebudowy amfiteatru. Wniosek został przygotowany wspólnie przez Urząd Gminy Masłów i Szklany Dom. Chodzi m.in. o kompleksową renowację trybun dla widzów.

Szklany Dom:
Szklany Dom:
Nowoczesny budynek mieści m.in. sale warsztatowe i szkoleniowe.
Michał Walczak Szkielu

Czas płynie, zmieniają się technologie, a co za tym idzie – sposób prezentowania treści o Stefanie Żeromskim, bieżących wydarzeń i atrakcji turystycznych gminy Masłów.

– Przewidujemy zamontowanie innowacyjnych systemów wystawienniczych: interaktywnej instalacji sterowanej gestem, z kamerą z czujnikiem ruchu. Intuicyjny w obsłudze zestaw urządzeń umożliwi bezdotykowe użytkowanie treści – wyjaśnia Wojciech Purtak.

Spacery rodzinne:
Spacery rodzinne:
Najmłodsi goście chętnie słuchają opowieści o dzieciństwie Stefana Żeromskiego – jak zajadał się z ciastem ze śliwkami, łowił szczupaki w ciekockim stawie i chodził po okolicznych górach chodził ze swoimi psami Wisełką i Niemenem.
Michał Walczak Szkielu

Przyznaje, że ma wiele planów na przyszły rok.

– Zabieram się do pracy nad książką „Zakochana w Polsce”, którą będę pisać razem z Danutą Hanną Jakubowską. Ma być hołdem dla Barbary Wachowicz, wybitnej pisarki losu polskiego, naszej przyjaciółki, dzięki której Ciekoty mogą cieszyć się zarówno zrekonstruowanym dworkiem, jak i Szklanym Domem – zapowiada dyrektor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane