Tanieją producenci leków

Marek Druś
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

Na europejskich giełdach panowały w czwartek mieszane nastroje. Kolejną sesję z rzędu taniały akcje spółek farmaceutycznych. To skutek informacji potwierdzających, że Demokraci uzyskali w wyborach w USA przewagę zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie. Inwestorzy boją się, że zapowiadane dążenie do obniżenia cen leków kupowanych przez państwo w ramach programu Medicare zostanie zrealizowane kosztem spółek. Taniały papiery GlaxoSmithKline i AstraZeneca, które prawie połowę sprzedają na amerykańskim rynku.

Wiadomość o lepszych niż oczekiwano wynikach kwartalnych amerykańskiego Cisco Systems wywołała zwiększony popyt na akcje europejskich spółek technologicznych. Zdrożały działające w sektorze telekomunikacyjnym Nokia i Alcatel. Dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom kwartalnym najwyższy kurs w historii osiągnęły walory Lafarge, największego na świecie producenta cementu. Inwestorzy kupowali także akcje London Stock Exchange. To skutek plotek o możliwości pojawienia się wkrótce trzeciej oferty przejęcia operatora giełdy w Londynie.

Sesje w USA rozpoczęły się od niewielkich zmian. Wiadomość o największym od grudnia 2004 r. spadku deficytu handlowego w październiku nie wywołała wyraźnej reakcji. Mocno zdrożały akcje Cisco, lidera rynku sprzętu sieciowego. Wyraźnie w górę poszedł także kurs Hewlett-Packarda. Podwyższenie prognozy i dobre wyniki kwartalne wywołały zwiększony popyt na papiery sieci detalicznej J.C. Penney. Taniały akcje koncernu medialnego Viacom, którego wyniki kwartalne były wyższe niż oczekiwano, ale niższe od osiągniętych rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu