Tańszy pieniądz do wzięcia na Śląsku

TM
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

Firmy mogą aplikować o pieniądze na rewitalizację miejskiej przestrzeni. Pomoże Jessica.

Śląsk to wyjątkowo wdzięczny teren dla takich inwestycji. Mowa o odbudowie miejskiej przestrzeni. Pojawia się szansa, by zrobić to za unijne pieniądze. Nie są to jednak dotacje, ale preferencyjne pożyczki dla samorządów i firm. 5 grudnia ruszył nabór w województwie śląskim. Operatorem jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). — O fundusze wnioskować może każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą — zaznacza Małgorzata Dusza, dyrektor departamentu instytucji finansowych BOŚ Banku.

Z programu Jessica płynie 251 mln zł, do tego BOŚ dokłada 375 mln zł (ale już na zasadach czysto komercyjnych). Wygląda na to, że nie będzie problemów ze znalezieniem chętnych.

— Zanim zostaliśmy operatorem, zdiagnozowaliśmy na Śląsku chętnych na inwestycje warte 700 mln zł. Widać, że jest duże zapotrzebowanie na te pieniądze — tłumaczy Małgorzata Kowalczuk, kierownik wydziału funduszy europejskich i zarządzania.

— Nie spodziewaliśmy się, że zaraz po ogłoszeniu naboru dostaniemy aż tyle zapytań w tej sprawie. Mówiąc krótko — ich skala nas oszołomiła — dodaje. Kto w takim razie dostanie wsparcie z programu Jessica? To się okaże prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jak tłumaczy Małgorzata Kowalczuk, aplikacje dotyczą m.in. inwestycji w projekty rekreacyjno-sportowe, handlowe oraz kulturalne, ale z istotnym udziałem czynnika komercyjnego (np. wynajem powierzchni biurowych). Województwo śląskie to trzeci region (po zachodniopomorskim i pomorskim), w którym BOŚ dystrybuuje pieniądze z Jessica. Z kolei BGK robi to w Wielkopolsce oraz w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Słupsku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu