Targi Kielce idą na giełdę

Emil Górecki
08-12-2011, 00:00

Ratusz nie musi kontrolować spółki. Chce tylko, by generowała ruch biznesowy. Dlatego wesprze ją lotniskiem

Jest decyzja: Targi Kielce idą na giełdę. Dziś czas na debiut nie jest najlepszy, ale na przygotowanie — jak najbardziej. Dlatego właściciele wybierają właśnie firmę, która poprowadzi spółkę na parkiet.

— Chcemy być gotowi jesienią przyszłego roku. Czy wkrótce potem zadebiutujemy, będzie zależało od sytuacji na rynkach finansowych. Niewątpliwie będziemy na giełdzie ewenementem. Nigdzie w Europie nie ma spółki, która zajmuje się organizowaniem podobnych imprez i jest notowana — mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Obciążenie majątkiem

W Europie prywatne firmy organizujące targi niezwykle rzadko są właścicielami hal i działek, na których pracują. Największe targi w Polsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) i spółka kielecka, są wyjątkami. Obie mają sporo nieruchomości, choć poznaniacy więcej.

— W tym biznesie stopa zwrotu z majątku jest niewielka. Targi to bardzo duża siła miastotwórcza. Dlatego uważam, że trudno będzie Targom Kielce zachęcić zwykłych inwestorów do kupna akcji, chyba że będą to inwestorzy zainteresowani kreowaniem Kielc i tworzeniem w mieście ruchu.

To mogą być na przykład silne sieci hotelowe czy restauracyjne — mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes konkurencyjnych Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), które jeszcze kilka lat temu były współwłaścicielami Targów Kielce. Ich rozwód był bolesny, z sądowym sporem o zyski w tle.

Na ratunek zyskom

Kielecka spółka targowa chce ściągnąć z rynku do 100 mln zł kapitału na budowę hotelu oraz dokończenie innych inwestycji: centrum kongresowego, które będzie gotowe w 2013 r., wielopoziomowego parkingu na 500 samochodów i dodatkowych hal wystawienniczych. Inwestycje są współfinansowane z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

— Nasz główny właściciel, miasto Kielce, prawdopodobnie sprzeda część akcji. Planujemy także nową emisję, ale jeszcze nie wiemy, jak wielką — tłumaczy Andrzej Mochoń.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, przyznaje, że w długim terminie miasto nie musi kontrolować kapitałowo Targów Kielce. Chce jednak mieć przedstawiciela w radzie nadzorczej.

— Wartość miastotwórcza tej spółki jest nieoceniona. Nie zdecydowaliśmy się na inwestora branżowego, bo były przypadki wygaszania działalności spółek przejętych przez silne, niemieckie targi. Nam zależy na prężnym rozwoju spółki, a przy tym całego regionu — mówi prezydent Kielc. Jak dodaje, czynnikiem blokującym dla Targów Kielce jest brak lotniska. Miasto stara się o nie już od czterech lat.

Prace mają wreszcie ruszyć wiosną. Same inwestycje Targów Kielce — dzięki stałym zyskom i unijnej dotacji — nie były finansowane kredytem. — Niedługo jednak spółka będzie musiała je zaciągać, a to obniży jej efektywność. Nowa emisja powinna ten spadek ograniczyć — mówi Wojciech Lubawski.

Wicelider

Również na austriackiej giełdzie Wiener Borse, która kontroluje parkiety w Pradze, Lublanie i Budapeszcie, nie ma żadnego przedsiębiorstwa o podobnym profilu. To jednak nie musi być minusem.

— Wręcz przeciwnie: taka spółka jako pierwsza może dać inwestorom szansę ekspozycji na nowy sektor, być może obiecujący — mówi Filip Paszke, członek zarządu Domu Maklerskiego BZ WBK.

Targi Kielce są drugim po Międzynarodowych Targach Poznańskich organizatorem takich imprez w Polsce. W regionie wyprzedza je jeszcze Brno. Według Polskiej Izby Przemysłu Targowego (PIPT), która audytem obejmuje około 70 proc. całego rynku targowego, w zeszłym roku, biorąc pod uwagę powierzchnię sprzedaną, Targi Kielce zajęły drugie miejsce z 23-procentowym udziałem w rynku. Pierwsze były MTP z 53 proc. Te dwie firmy rządzą całym targowym biznesem w Polsce. Pozostałe to już płotki — mają po mniej niż 4 proc. Świętokrzyska firma organizuje 65- 70 imprez rocznie. Najbardziej znane to Targi Techniki Rolniczej Agrotech, Targi Przemysłu Drzewnego Las-Expo czy Targi Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Targi Kielce idą na giełdę