Tauron czeka na warunki programu NCBR dla bloków 200 MW

PAP
opublikowano: 20-10-2017, 15:20
aktualizacja: 20-10-2017, 15:20

Z niecierpliwością czekamy na zasady programu NCBR dotyczącego bloków 200 MW – zadeklarował wiceprezes Tauronu Jarosław Broda. Wskazał, że kluczowymi warunkami będą ubezpieczenie ryzyka związanego z ewentualną modernizacją jednostek, a także czas.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju sygnalizuje, że chce uruchomić program jeszcze w październiku br.; do końca roku natomiast spodziewa się uruchomienia zamówienia na konkretne rozwiązania.

Elektrownia Siersza (Tauron)
Zobacz więcej

Elektrownia Siersza (Tauron) fot.ADRIAN SPULA-REPORTER

Wśród kluczowych założeń programu są: planowana dalsza eksploatacja zmodernizowanych bloków klasy 200 MW oraz zwiększenie ich elastyczności.

O programie dotyczącym bloków 200 megawatów mówił w środę podczas sesji plenarnej 7. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. Wymienił go jako jeden z przykładów dostępnych obecnie mechanizmów finansowania, w którym NCBR chce „zamawiać” określone, nieistniejące jeszcze produkty – np. dostępne kosztowo elektryczne autobusy dla miast.

W piątek wicedyrektor NCBR prof. Aleksander Nawrat powiedział PAP, że w przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się ostatnie z seminariów poświęcone wypracowaniu ostatecznej koncepcji zamówienia, pod kątem nowego, innowacyjnego w skali światowej programu dla bloków 200 MW.

„To o tyle istotne, że będzie to realizowane w formule PCP, a zatem zamówienia na bardzo konkretne rozwiązanie, w którym współpracujemy z przedstawicielami branży – zarówno operatorami bloków, sieci przesyłowych, jak i podmiotami, które uczestniczą w rynku energetycznym” - wskazał Nawrat.

„Ten program uruchamiamy pod koniec października i spodziewamy się, że jeszcze w tym roku będziemy mogli uruchomić zamówienie na konkretne rozwiązania” - zapowiedział wicedyrektor NCBR.

W programie zamówiona ma zostać technologia, która zostanie przetestowana na dwóch blokach – z założeniem, że jeżeli spełnione zostaną kryteria technologiczne i ekonomiczne, będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w innych blokach klasy 200, ale być może także, po modyfikacjach, w blokach klasy 500.

Pytany przez PAP o ewentualną perspektywę wykorzystania tego programu NCBR wiceprezes Tauronu zaznaczył, że dla koncernu „będzie bardzo ważne m.in., jak zostanie on ustrukturyzowany od strony – nazwijmy to – zapewnienia bezpieczeństwa programu”.

„Chodzi o ubezpieczenie tego, co się będzie działo z jednostką, jeżeli program nie osiągnie zakładanego efektu. Bo - gdybyśmy to robili - będziemy eksperymentować na jednostkach wartych kilkaset milionów złotych i musimy ograniczyć mogące wystąpić ryzyka" - wyjaśnił wiceprezes Tauronu.

Drugim ważnym kryterium będzie czas. Konkluzje BAT, dotyczące m.in. bloków 200 MW, wejdą bowiem w życie pod koniec 2021 r. „Jeżeli uda nam się przygotować bezpieczne środowisko do przeprowadzenia takiego eksperymentu i zmieści się on w dopuszczalnym czasie, to na pewno będziemy to szczegółowo, z dużą uwagą analizować. Ale musimy znać zasady” - zastrzegł Broda. „Warto podkreślić nasze duże zaangażowanie w działania badawczo-rozwojowe” - dodał.

Tauron Wytwarzanie dysponuje obecnie 10 blokami klasy 200 MW o łącznej mocy elektrycznej 2 250 MW. Znajdują się one w elektrowniach Jaworzno III (6 bloków) oraz Łaziska (4 bloki). Są one w dobrym stanie technicznym i wszystkie są wyposażone w instalacje odsiarczania spalin.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu