Tauron nie dał się przecenie

AMB
19-08-2011, 00:00

Rynek nagrodził dobre wieści z Katowic… zerem. Taniał cały WIG20 — z wyjątkiem Tauronu i CEZ.

Rynek nagrodził dobre wieści z Katowic… zerem. Taniał cały WIG20 — z wyjątkiem Tauronu i CEZ.

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE, chwali II kwartał katowickiej Grupy Tauron.

— Spółka osiągnęła dobry wynik w segmencie dystrybucji. Zawdzięcza to redukcji kosztów, którą obiecywała. Uporała się również z uskokiem tektonicznym, który od roku psuł jej wyniki w segmencie wydobywczym — teraz znacznie lepsze — komentuje analityk.

W pierwszym półroczu z dystrybucji pochodziło aż 41 proc. zysku EBITDA Tauronu (rok wcześniej było to 37 proc.), który wyniósł ponad 1,6 mld zł i był o 11 proc. wyższy niż przed rokiem. Udział wydobycia był tylko 6-procentowy.

— Oznacza to jednak wzrost aż o 50 proc. w stosunku do ubiegłego roku — podkreśla Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu ds. ekonomiczno-finansowych.

Dobre wyniki katowickiej grupy inwestorzy nagrodzili… utrzymaniem kursu. Tauron był wyjątkiem wśród spółek z WIG20. Lepiej rynek obszedł się tylko z czeskim CEZ — jedyną spółką wśród największych notowaną wczoraj "na zielono". Za to z Polską Grupą Energetyczną (PGE) — znacznie gorzej. Krajowy potentat w branży staniał aż o 9,21 proc.

— Być może polskie spółki obrywają za to, że w Europie pogorszył się sentyment inwestorów wobec energetyki. Spadki mogą również wiązać się z niższymi od oczekiwanych przydziałami darmowych limitów emisji CO2. Tak naprawdę jednak, kiedy jest panika, trudno szukać racjonalnego wytłumaczenia. Sądzę, że dobre wyniki Tauronu, a wkrótce PGE i Enei, spowodują, że sektor będzie zachowywał się w przyszłości nieco lepiej niż rynek — mówi Kamil Kliszcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tauron nie dał się przecenie