Czytasz dzięki

TCV wita się z Pracuj.pl

Fundusz z Doliny Krzemowej finalizuje umowę kupna mniejszościowego pakietu serwisu rekrutacyjnego.

Pozyskanie inwestora mniejszościowego dla Pracuj.pl będzie jedną z większych transakcji na polskim rynku kapitałowym w tym roku. Transakcja zmierza do szczęśliwego finału. Przy stole negocjacyjnym pozostał jeden chętny — TCV, fundusz venture capital z Krzemowej Doliny, który wspomógł rozwój Facebooka, LinkedIna czy Spotify.

Przemysław Gacek, prezes i główny akcjonariusz Pracuj.pl
ARC

— TCV szlifuje już szczegóły umowy — mówi jeden z naszych rozmówców proszących o zachowanie anonimowości. Założyciele Pracuj.pl postawili na fundusz z Doliny Krzemowej, ponieważ chcieli mieć dostęp do know-how inwestora zza oceanu. TCV chce kupić 30 proc. akcji. Kiedy i czy dojdzie do podpisania umowy — nie wiadomo.

Proces wyboru inwestora dla Pracuj.pl był prowadzony pod dyktando obecnych akcjonariuszy spółki, wśród których prym wiedzie Przemysław Gacek, prezes. Firma przyciągnęła wielu zainteresowanych, którzy jednak wycofywali się stopniowo z procesu, wobec wymagań dotychczasowych właścicieli, których nie byli w stanie i nie chcieli spełnić.

— Jeśli TCV podpisze umowę, dotychczasowi akcjonariusze nie będą dzielili się kontrolą nad spółką, a jednocześnie sprzedadzą swój pakiet akcji po bardzo atrakcyjnej cenie — mówi inny nasz rozmówca.

Pracuj.pl działa w atrakcyjnym segmencie technologicznym, jest liderem w swoim segmencie i szybko rośnie. Przychody grupy Pracuj przekroczyły 200 mln zł w 2016 r. i rosną w tempie 20 proc. rocznie, przy marży EBITDA na poziomie 40 proc. Firma szuka inwestora w świetnym momencie, gdy popyt na usługi rekrutacyjne jest ogromny.

Plusem jest też stosunkowo niska penetracja internetu, która daje dalsze możliwości wzrostu. Minusem — rosnąca konkurencja ze strony niszowych serwisów rekrutacyjnych i demografia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane