Te czynniki mogą osłabić franka

Ekonomiści Nordea Banku spodziewają się osłabienia szwajcarskiej waluty.

Większość długoterminowych modeli fundamentalnych wycenia franka powyżej 1,20 CHF za euro, wynika z obliczeń ekonomistów Nordea Banku. Przy kursie euro sięgającym 4,36 zł oznaczałoby to franka nie droższego niż 3,63 zł. Zdaniem ekspertów skandynawskiego banku, frank będzie w tym roku kontynuował osłabienie rozpoczęte w 2015 r.

Bloomberg

Instytucja, która zaleca m.in. sprzedawanie franka za japońskiego jena, wytypowała trzy czynniki, które mogą zbliżyć notowania franka do jego fundamentalnej wartości.

Oto one:

1 Normalizacja polityki pieniężnej na świecie

Szwajcarskiej walucie zwykle szkodziła normalizacja globalnej sytuacji makroekonomicznej. Aby frank znacząco się osłabił, potrzeba dalszych podwyżek stóp Fedu, a być może także zaostrzenia polityki w strefie euro. Ważne jest jednak, by nie doprowadziło to do zawirowań na rynkach akcji.To oznaczałoby, że frank zacząłby drożeć na skutek powrotu globalnej presji inflacyjnej i odbicia cen ropy. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny — przyznają specjaliści Nordei.

2 Spadek zmienności na rynku walutowym

In mniejszej zmienności oczekują traderzy opcji, tym zwykle słabszy jest frank. Wszystko dlatego, że wysoka zmienność współwystępowała do tej pory z kryzysowymi warunkami w strefie euro, a te skłaniały kapitał do ucieczki do bezpiecznego franka.

3 Interwencje SNB

Moc osłabienia krajowej waluty ma także szwajcarski bank centralny, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie deklarował, że chętnie widziałby słabszego franka. Zdaniem Nordei, instytucja byłaby w razie potrzeby skłonna jeszcze bardziej obniżyć już ujemne stopy procentowe. Zanim by to nastąpiło, spodziewać się można interwencji na rynku walutowym. Z pogłosek rynkowych wynika, że SNB nie będzie tolerować spadku kursu euro poniżej pułapu 1,05 CHF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane