Teatr Pieśń Kozła

Michał Mizera
opublikowano: 13-06-2003, 00:00

„Kroniki — obyczaj lamentacyjny”— to najważniejsze wydarzenie teatru alternatywnego w Polsce ostatnich lat. Siedmioro znakomitych aktorów dosłownie fruwa, śpiewa całym ciałem, tańczy, a scena ekwilibrystki nad blatem wielkiego stołu przejdzie do historii. Teatr Pieśń Kozła to jeden z tych zespołów, który znany jest bardziej na świecie niż w Polsce. Założony siedem lat temu we Wrocławiu przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką — współpracowników i aktorów z Gardzienic — budzi emocje na wszystkich kontynentach. Zespół przez dwa dni wystąpi gościnnie w Teatrze Polskim.

„Kroniki” to drugie przedstawienie teatru po „Bachantkach” Eurypidesa. Mimo iż premiera odbyła się półtora roku temu, spektakl już zdobył kilka ważnych nagród, ostatnio na kaliskim festiwalu — grand prix oraz nagrodę dyrektora. Oparty na eposie o Gilgameszu skupia się na obrzędach zasugerowanych w podtytule, czyli lamentacjach. Ale to nie stara historia króla jest osnową działań scenicznych, ale zebrane z całego świata regionalne rytuały pogrzebowe, także swoista „muzyka płaczu”. Każda nacja płacze inaczej.

Zespół organizuje wyprawy, w czasie których asymiluje się z miejscową społecznością. Trasa ostatnich wypraw wiodła od Albanii i Grecji po Daleki Wschód. Echa tej wędrówki można odnaleźć w „Kronikach”. A to nie koniec teatralnej podróży.

Teatr Polski, spektakle: 17, 18 VI, godz. 20.00, bilety: (22) 826 79 92, 826 61 64, e-mail: galeria@teatrpolski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Teatr Pieśń Kozła